Wystawy poświęcone rocznicy Bitwy Warszawskiej w muzeum w Radomsku

W ramach obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej, w Galerii Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku, a także przed budynkiem udostępnione dla zwiedzających zostały wystawy okolicznościowe.


W Galerii Muzeum obejrzeć można wystawy: “Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920r.” przygotowanej przez IPN w Warszawie oraz “Obrońcy Rzeczypospolitej z Radomska i okolic na polach bitewnych wojny polsko – bolszewickiej i wojen o granice RP 1918 – 1921” przygotowanej ze zbiorów własnych Muzeum Regionalnego w Radomsku. Wstęp jest wolny.

Wystawa Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920 r. zaprojektowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. Zaprezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów m.in. Narodowego Archiwum Cyfrowego, Centralnego Archiwum Wojskowego – Wojskowego Biura Historycznego, Archiwum Akt Nowych.

Wojna polsko-bolszewicka przeważnie kojarzy się przeciętnemu Polakowi z Bitwą Warszawską w sierpniu 1920 roku. Wokół tego konfliktu narosło przez dziesiątki lat nie mało mitów. Tymczasem wojna z Rosją Sowiecką zaczęła się jeszcze na początku 1919 r., gdy oddziały sowieckie uderzyły na polskie Wilno. Kulminacja wojny z Sowietami przypadła jednak dopiero na rok 1920. Zdając sobie sprawę z agresywnych zapędów „czerwonych”, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podjął decyzję o przygotowaniu ofensywy na Ukrainie oraz zawiązaniu sojuszu z Ukraińską Republiką Ludową. Polski atak ruszył 25 kwietnia 1920 r. i zakończył się wyzwoleniem Kijowa na początku maja. Sowiecka kontrofensywa zmusiła jednak Wojsko Polskie do odwrotu. Na początku sierpnia 1920 r. Armia Czerwona stała już pod Warszawą i zbliżała się do Lwowa. Jednak dzięki sukcesom polskiego wywiadu, skutecznemu dowodzeniu, błędom Sowietów oraz heroizmowi polskich żołnierzy udało się odeprzeć atak wroga i zadać mu ciężkie straty. Bitwa nad Niemnem, stoczona pod koniec września 1920 r., przypieczętowała polskie zwycięstwo w tej wojnie i zmusiła Sowietów do podpisania rozejmu w październiku 1920 roku. Dnia 18 marca 1921 r. podpisano traktat pokojowy w Rydze, na mocy którego wytyczono wschodnią granicę II Rzeczypospolitej.

14 lutego 1919 roku doszło do pierwszych potyczek pomiędzy polską armią a bolszewikami, które realizowały plan pod nazwą „Cel Wisła”. Rozpoczęła się wojna dwóch światów, starcie ideologii komunistycznej z obrońcami demokracji i chrześcijaństwa. Początkowo zwycięska Polska po kilkunastu miesiącach przeszła do defensywy. W maju 1920 roku z wielką zaciętością na polską armię ruszyła ofensywa wojsk bolszewickich. Polscy żołnierze pomimo swojej odwagi byli spychani w głąb Rzeczypospolitej, a kolejne miejscowości wpadały w ręce wroga. Na początku sierpnia Armia Czerwona podeszła pod Warszawę i podjęła próbę wyjścia na tyły walczącego Wojska Polskiego. Rozpoczęła się wtedy bitwa, która zadecydowała o losach Europy Środkowej i Zachodniej na następnych dwadzieścia lat, była to Bitwa Warszawska.

Poniżej fragment listów ochotnika-żołnierza do matki. Publikacja: Muzeum Regionalne w Radomsku.

„Kochana Mamusiu,

Już od trzech dni stoimy na froncie Litewsko-Białoruskim. Wczoraj mieliśmy pierwszy chrzest. Jesteśmy tutaj wszyscy z Radomska. Edek Nowakowski gdzieś zaginął, nie ma o nim żadnej wieści. Przez dwa dni nic nie jedliśmy dlatego, że nie można było do nas dowieźć. Dopiero dzisiaj fasowaliśmy chleb. Nie mogę dużo pisać, bo co chwila alarm. Co tam Jerzy pisał? Ja od niego nic nie miałem, a to może dlatego, że jest zmieniony numer naszej kompanii i pułku.

Całuję rączki Mamusi, Jadwisię i Marysię – kochający Leon.

P.S. Do jedzenia nie ma nic i kupić nie ma gdzie.”

Dodatkowo przed budynkiem Muzeum Regionalnego stanęła wystawa plenerowa zatytułowana “Tu rodziła się Solidarność” przygotowaną przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi. Wystawa będzie eksponowana do 1 września br.

Wystawa ma na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim.



Czytaj też: Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej „Grocholice” z okazji Święta Wojska Polskiego [FOTO]

Exit mobile version