Z okazji Dnia Matki amazonki zapraszają na akcję “Badamy nie tylko mamy”

Sposobów świętowania Dnia Matki jest mnóstwo. Co roku wiele osób zastanawia się, jak tego dnia docenić tę wyjątkową kobietę w swoim życiu. Federacja Stowarzyszeń Amazonki przekonuje, że najlepszym prezentem dla mamy jest troska o jej zdrowie. Dlatego już po raz drugi organizuje ogólnopolską akcję „Badamy nie tylko mamy”.


Badania profilaktyczne piersi – najlepszy prezent dla każdej kobiety!

25 maja w ponad 90 miastach Polski, amazonki będą edukować w zakresie profilaktyki raka piersi. Spacer po wiedzę, jak wykonać samobadanie piersi i kiedy zrobić badania profilaktyczne to doskonały prezent na Dzień Matki.

Federacja Stowarzyszeń Amazonki już od ponad 30 lat edukuje kobiety w zakresie profilaktyki raka piersi. Drugi raz z okazji Dnia Matki będzie przypominać wszystkim Polkom – bez względu na to czy mają dzieci – o zapisywaniu się na USG i/lub mammografię oraz przeprowadzaniu regularnego samobadania.

Badamy nie tylko mamy w Radomsku

25 maja o godz. 12 w centralnych punktach 91 polskich miast Amazonki będą prowadzić działania zwiększające wiedzę nt. profilaktyki raka piersi. Lista miast wraz z adresami wydarzeń dostępna jest pod linkiem – Miasta Akcja – Badamy nie tylko MAMY! tabelka 2024.

Stowarzyszenie Radomszczański Klub Amazonek zaprasza w sobotę, 25 maja od godz. 12.00 na ulicę Kościuszki w Radomsku (teren Metalurgii pas zieleni, naprzeciw Reksia). Amazonki będą uczyć samobadania piersi.

Nauczymy samobadania piersi, zobaczysz, dotkniesz, wyczujesz zmianę w piersi, oczywiście na fantomie piersi – zachęcają amazonki z Radomska.

Zainteresowanie ubiegłoroczną akcją „Badamy nie tylko mamy” przerosło nasze oczekiwania. W działania zaangażowało się ponad 90 lokalnych klubów Amazonek. W każdym z miast przedstawicielki naszej organizacji rozmawiały z wieloma kobietami – nie tylko mamami – o tym, jak ważna jest profilaktyka raka piersi. Uczestniczki brały udział w szkoleniach, jak wykonać samobadanie piersi, a także pozyskały wiedzę, kiedy zrobić USG i mammografię. Z uwagi na to, że bardzo wiele kobiet dołączyło do naszej akcji, postanowiłyśmy ją powtórzyć. Widać ogromne zapotrzebowanie na zdobywanie rzetelnej wiedzy na temat dbania o zdrowie wśród Polek. Zapraszamy wszystkie kobiety, które chcą w ramach prezentu z okazji Dnia Matki dla siebie, mamy lub innej bliskiej kobiety, podarować wiedzę właśnie w tym zakresie – mówi Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Oprócz akcji stacjonarnej w różnych częściach kraju, można aktywnie dołączyć online. Federacja Stowarzyszeń Amazonki opracowała infografikę wskazującą, kiedy należy wykonać poszczególne badania piersi. W dniach 25 i 26 maja wystarczy udostępnić ją na swoim profilu w mediach społecznościowych, dodać hasztag #badamynietylkomamy i oznaczyć bliską kobietę, na której zdrowiu nam zależy. Niech w Dniu Matki platformy społecznościowe zaleje fala publikacji edukujących o profilaktyce raka piersi. Każdy może mieć w tym swój udział.

Profilaktyka i wczesne rozpoznanie

Obecnie rak piersi zdiagnozowany we wczesnym stadium jest niemal w 100 proc. wyleczalny. Dlatego trzeba regularnie wykonywać samobadanie piersi oraz mammografię przesiewową zgodnie z aktualnymi standardami.  Co powinno wzbudzić czujność w trakcie samobadania i z jakimi objawami należy udać się do lekarza? Wśród niepokojących symptomów wyróżnia się m.in.: guzki, zmianę struktury skóry, zaczerwienienie naskórka, pojawiające się wgłębienia, zniekształcenie brodawki lub wyciek z niej, a także ból w okolicach klatki piersiowej lub pach. Spostrzeżenie tego typu zmian wymaga cyklicznej obserwacji swojego ciała, do czego idealną okazją jest samobadanie.

Już po ukończeniu 20 r.ż. kobiety powinny przeprowadzać je regularnie raz w miesiącu – najlepiej pomiędzy 6 a 9 dniem cyklu. Po menopauzie samobadanie można wykonywać w dowolnym terminie – ważne jednak, aby robić to systematycznie co 30 dni. Badanie palpacyjne piersi powinien wykonywać także ginekolog w trakcie wizyty. Warto o nim przypomnieć w trakcie wizyty.

Nie mniej istotne są profilaktyczne badania diagnostyczne – na USG zaleca się zgłaszać co 2 lata (kobiety w wieku 20-40 lat) lub co roku (po 40 r.ż.). Kobiety w wieku 45-74 powinny wykonywać także mammografię raz na 2 lata. Od listopada 2023 roku objęte są one bezpłatnym programem profilaktycznym.

Kobiety często myślą, że rak piersi ich nie dotyczy. Nie wykonują badań i unikają wizyt u lekarza, ze strachu przed możliwą diagnozą. A przecież piersi są częścią naszego ciała i powinnyśmy dbać o ich zdrowie. Jeśli wciąż nie wiemy jak, to serdecznie zapraszam do dołączenia do akcji „Badamy nie tylko mamy” stacjonarnie lub online i nadrobienie zaległości w profilaktyce raka piersi – podsumowuje Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Federacja Stowarzyszeń Amazonki

Federacja Stowarzyszeń Amazonki działa na rzecz kobiet z rakiem piersi już od ponad 30 lat. Jej celem jest przełamywanie tematów tabu w obszarze raka piersi oraz realne wsparcie kobiet w trakcie i po zakończeniu leczenia, a także edukacja Polek w zakresie profilaktyki. Dzięki aktywnościom Federacji zostały wprowadzone m.in. refundacja protez oraz rekonstrukcji piersi czy zmiany w leczeniu obrzęku limfatycznego.

Organizacja jest partnerem merytorycznym dla decydentów działających w ochronie zdrowia, a także bierze aktywny udział w tworzeniu zmian legislacyjnych, mając realny wpływ na politykę zdrowotną państwa. Ruch Amazonek skupiony wokół Federacji Stowarzyszeń Amazonki to 26 tysięcy kobiet, działających w 209 klubach w całej Polsce. Ochotniczki działające w szpitalach zapewniają wsparcie psychiczne i merytoryczne kobietom przed i po zabiegu mastektomii.

Wylecz raka piersi HER2+

Kampania „Wylecz raka piersi HER2+” powstała z myślą o kobietach z tym podtypem nowotworu, a jej celem jest wsparcie oraz edukacja chorych i ich bliskich. W ramach inicjatywy uruchomiono stronę wyleczrakapiersi.pl oraz fanpage na Facebooku Wylecz raka HER2+.

 Czytaj też: Nadciągają burze. Alert dla powiatu radomszczańskiego

Exit mobile version