Zabiegi pielęgnacyjne najstarszego drzewa w Radomsku

Najstarsze drzewo Radomska, 160-letnia Lipa Powstańców z Cmentarza Starego przeszła cięcia kosmetyczne.

Prace są wykonywane na zlecenie dendrologa Ernesta Rudnickiego. Pracujemy w koronie. Usunięte zostały drobne, niepożądane gałęzie, które wrastają na siebie blisko głównej osi obu odnóg, lekko prześwietlony został wierzchołek, dzięki czemu korona lipy odciążona została o kilkaset kilogramów. Wykonaliśmy również inspekcję pod kątem bezpieczeństwa. Stan witalny najstarszego drzewa jest bardzo dobry. Tkanka jest zdrowa, dzięki czemu drzewo jest bezpieczne i odporne na złamania, a wykonane zabiegi umożliwią jego dalszy, prawidłowy rozwój – mówi Karol Mikulski z firmy Arbortech.

W kolejnych miesiącach, między konarami zostanie założone wiązanie sztywne pasowe, które uniemożliwi rozłamanie się drzewa. W dalszej kolejności dzięki wsparciu z WFOŚiGW planowane jest podwieszenie drzewa linami stalowymi na wmurowanym w ziemię pylonie. Tegoroczne zabiegi są czwartymi w historii Lipy Powstańców. Wcześniej kompleksowej pielęgnacji dokonywano w 1993, 2007 i 2015 roku.

Lipa Powstańców została posadzona w 1863 r. na mogile Powstańców Styczniowych. To zdecydowanie najstarsze drzewo na terenie Radomska. Jest pomnikiem przyrody od 1998 r. Pierwotnie było to drzewo o trzech pniach. W ostatnich latach, jeden z pni uległ całkowitemu zamarciu. W 2015 r. został usunięty. Jest najgrubszym drzewem Radomska (obwód 530 cm i wysokość 23 m).

Drzewa rosnące na Starym Cmentarzu, mają konkretną funkcję do spełnienia.

– Cykliczne sadzimy nowe drzewa, niestety ludzie wyrywają je. Apeluje aby pozostawiać nowo posadzone drzewa. Odpowiednio dobrana roślinność umożliwi osuszenie podmokłego terenu cmentarza- apeluje dendrolog Ernest Rudnicki.

Exit mobile version