Zakrzepica podróżnych – jak jej uniknąć?

Zakrzepica w podróży? To częste! Wysiadasz z samolotu, autokaru, bądź auta po kilku godzinach podróży, a twoje łydki są obrzęknięte, zaczerwienione, odczuwasz kłujący ból oraz pieczenie. Jeśli tak to może być zakrzepica podróżnych. To niebezpieczny stan, ponieważ fragmenty zakrzepu mogą oderwać się i zablokować przepływ krwi w naczyniach płucnych, co nazywane jest zatorowością płucną. Długotrwałe unieruchomienie np. w podróży, trwające powyżej 4 godzin, to jeden z czynników ryzyka rozwoju zakrzepicy żył głębokich.


Co roku w Polsce na 100 tysięcy mieszkańców przybywa od 200 do 300 nowych przypadków choroby zakrzepowo-zatorowej. W 50% przypadkach zakrzepica jest bezobjawowa. W 2021 r. 3 612 pacjentów w Polsce wymagało operacyjnego leczenia zakrzepowego zapalenia żył.

Objawy zakrzepicy żył kończyny dolnej:

Nie panikuj! Obrzęk kończyny nie zawsze oznacza zakrzepicę. Obrzęknięte, szczególnie latem, tzw. „ciężkie nogi” to dolegliwość osób, które mają żylaki, niewydolność krążenia, niewydolność żylną czy nadciśnienie tętnicze.

Zakrzepicy sprzyjają:

Zakrzepica podróżnych

Długa wakacyjna podróż samolotem, samochodem lub autobusem, długie godziny spędzone w pozycji siedzącej mogą prowadzić do obrzęków stóp i nóg, a także są jednym z czynników zakrzepicy, zwłaszcza u osób ze zwiększonym ryzykiem zachorowania, np. kobiet w ciąży czy niewydolnością serca.

Co zrobić, aby po wyjściu z samolotu czy z auta nie trafić do SOR z powodu zakrzepicy czy zatorowości płucnej?

Jeśli przewidujemy, że będziemy podróżować powyżej 4 godzin, należy ubrać luźne obranie, róbmy przystanki, pochodźmy. Długotrwałe siedzenie sprzyja powstawaniu zakrzepicy. Pamiętajmy też o profilaktyce, o badaniach laboratoryjnych, USG, które może zlecić lekarz, aby sprawdzić, czy już tej choroby nie mamy. W leczeniu zakrzepicy, nigdy nie leczmy się na własną rękę, lekarz po zbadaniu, włączy odpowiednie leczenie farmakologiczne, przepisze leki na receptę. Bardzo proszę, nie leczcie się na własną rękę – mówi dr Krzysztof Sidziński specjalista chirurg.



W podróży:

Przed podróżą zapytaj swojego lekarza rodzinnego, czy wymagasz specjalnych środków zapobiegawczych, takich jak:

Pacjenci z aktywnym owrzodzeniem żylnym goleni lub po przebytym owrzodzeniu żylnym goleni w zapobieganiu nawrotom mogą od 1 stycznia 2024 roku, korzystać z refundowanych podkolanówek i rajstop uciskowych.

Zwiększone ryzyko zachorowania na zakrzepicę dotyczy osób, które są:

Po pierwsze profilaktyka

Statystyki

W 2021 r. w Polsce z powodu zakrzepowego zapalenia żył operowano w szpitalach 3 612 pacjentów. 845 pacjentów było w wieku 18-40 lat, 431 pacjentów miało od 18 do 40 lat. 61% operowanych to kobiety.



Czytaj też: Mniej za ciepło od 1 września dla mieszkańców Radomska? PGK informuje o nowej taryfie

Exit mobile version