Zapowiada się gorący tydzień. Jak radzić sobie podczas upałów?

Najbliższy tydzień to lato w pełni. Początek tygodnia będzie upalny, z przelotnymi opadami deszczu i burzami na zachodzie i w centrum kraju. Przy pogodzie, gdzie temperatury są powyżej 30 stopni, znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia, przegrzania organizmu i udaru cieplnego. Jak, zatem przetrwać upały?


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia w trzystopniowej rosnącej skali na terenie całej Polski. Alerty IMGW drugiego stopnia, tak zwane pomarańczowe, obowiązują we wszystkich województwach, jedynie dla części woj. śląskiego przed upałem wydane zostały ostrzeżenia pierwszego stopnia. Na pozostałym terenie prognozowana jest temperatura maksymalna do nawet 34 stopni. Temperatura minimalna w nocy ma wynieść od 16 °C do 20°C.

Prognoza synoptyczna IMGW od 27 czerwca do 3 lipca

Już we wtorek nieco chłodniej będzie na zachodzie, gorąco na wschodzie. Od środy upały powrócą w całym kraju, ale wystąpią również przelotne opady deszczu i burze, głównie na zachodzie, a w piątek także w centrum kraju. Temperatura osiągnie 36°C na wschodzie kraju. Noce również bardzo ciepłe. Od soboty nieco chłodniej, na wschodzie jeszcze upalnie z przelotnymi opadami i burzami. W niedzielę w całym kraju temperatura poniżej 30°C.

Jak zatem poradzić sobie z upałem?

  • Kontroluj temperaturę powietrza w swoim domu lub mieszkaniu (max. 32°C w dzień i 24°C w nocy);
  • Wietrz dom lub mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa;
  • Zamykaj i zasłaniaj okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach;
  • Wyłączaj w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne;
  • Unikaj wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów;
  • Unikaj forsownego wysiłku fizycznego;
  • Spędzaj w miarę możliwości 2 – 3 godziny dziennie w chłodnym miejscu (np. klimatyzowany budynek użyteczności publicznej);
  • Chłodź organizm (bierz chłodne prysznice, stosuj zimne okłady, noś jasne i przewiewne ubrania i buty oraz nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV);
  • Nawadniaj organizm (pij duże ilości wody, unikaj alkoholu, jedz warzywa i owoce, takie jak pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew);
  • Leki przechowuj w temperaturze poniżej 25 stopni lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu).

Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jet stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Nie bez znaczenia pozostawia wpływ na układ nerwowy. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy.

Upały są groźne również dla osób starszych. Osoby starsze zwykle przyjmują większe ilości leków. Podczas upałów, gdy organizm się odwadnia, ich stężenie w organizmie może się zwiększyć nawet do zagrażającego życiu. W związku z tym, powinny one bardzo uważnie monitorować swoje samopoczucie.

Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. Temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzi do 50 – 60̊C. Wystarczy kilka minut, aby doszło do tragedii.

Nawet krótkotrwałe przebywanie dziecka w rozgrzanym samochodzie grozi przegrzaniem, a nawet śmiercią. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt.

Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt grozi nawet do 3 lat więzienia. Wysoka temperatura również u zwierząt może prowadzić do przegrzania organizmu. Zwierzęta stałocieplne, które nie mają gruczołów potowych, regulują ciepłotę ciała innymi sposobami, np. psy wykorzystują odparowywanie śliny z jęzora, podczas dyszenia. Dlatego pozostawiając psa w samochodzie na słońcu narażasz go na śmierć.

Pamiętajmy też o wystawieniu miski z wodą dla bezdomnych, wolno żyjących i dzikich zwierząt. Ten drobny gest może uratować im życie.

Upał doskwiera nie tylko nam, ale i zwierzętom. Pamiętajmy zatem o ich potrzebach. Zapewnijmy im dostęp do świeżej wody.

Nie bądźmy obojętni!

Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997 lub 112. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka lub zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

W gorące dni dobrze jest też skorzystać z kurtyn wodnych rozstawionych w mieście.


Czytaj też: Ekopiknik „Dobre rady na eletroodpady” w parku Świętojańskim [FOTO]

Exit mobile version