Zaproszenie na pokaz filmu o “Położnej” z Auschwitz i spotkanie z reżyserką Marią Stachurską w MDK w Radomsku

W ramach XXIII Radomszczańskich Dni Rodziny odbędzie się projekcja filmu “Położna”. Film opowiada o położnej Stanisławie Leszczyńskiej, której przyszło odbierać porody w najmroczniejszym miejscu na Ziemi – obozie Auschwitz-Birkenau.


Projekcja filmu “Położna” odbędzie się we wtorek, 4 czerwca o godz. 18.00 w sali kameralnej w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką i scenarzystką Marią Stachurską. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa biograficzna “Stanisława Leszczyńska” ze zbiorów IPN.

Opis filmu:

Bohaterką filmu jest bohaterka okresu okupacji – Stanisława Leszczyńska. Przedwojenna położna, pomagająca żydom z łódzkiego getta, została pojmana przez gestapo zesłana do obozu w Oświęcimiu. Tutaj rozpoczęła się jej misja: odbierać porody w najmroczniejszym miejscu na Ziemi. Dokument Marii Stachurskiej stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o źródło siły osoby walczącej o godność człowieka w skrajnie nieludzkich okolicznościach. Relacje i archiwalne materiały, ilustrowane muzyką Michała Lorenca, tworzą portret akuszerki, której powołanie było silniejsze, niż rozkazy doktora Mengele.

reżyseria: Maria Stachurska
scenariusz: Maria Stachurska
gatunek: dokumentalny
produkcja: Polska 2020
czas trwania: 54 minut
ograniczenie wiekowe: od 15 lat

Wstęp wolny.Czytaj też: Foto Pozytyw zaprasza na debiutancką wystawę “97-500 debiuty”

Exit mobile version