ZDARZENIA DROGOWE ZAKŁÓCAJĄ PŁYNNOŚĆ RUCHU – POLICJANCI APELUJĄ!

Każdego dnia na terenie powiatu radomszczańskiego dochodzi do kilku kolizji drogowych. Niektóre z nich powodują zamknięcie drogi na kilka godzin. Szczególnie, jeżeli w zdarzeniu biorą udział samochody ciężarowe do usunięcia, których konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu. Policjanci apelują o ostrożność na drodze i przypominają treść art. 24 Ustawy prawo o ruchu drogowym.

Przykładem tutaj może być zdarzenie drogowe z minionego weekendu (13 października 2018 roku, godzina 3.50), do którego doszło na drodze K-1, niedaleko Radomska. Policjanci na miejscu ustalili, że 40 – letni kierowca dafa nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go tira i najechał na jego tył. W wyniku zdarzenia uszkodzone zostały nie tyko obie ciężarówki ale i bariera energochłonna – około 30 metrów. Na czas prowadzenia działań odcinek krajowej jedynki został wyłączony z ruchu.

Kolejne zdarzenie miało miejsce przed południem 15 października 2018 roku w miejscowości Józefów, gmina Kodrąb. Z ustaleń policjantów wynika, że 62 – letni kierujący zestawem rolniczym składającym się z ciągnika i dwóch przyczep podczas zmiany pasa ruchu z prawego na lewy doprowadził do zderzenia z ciężarówką. Pojazdy znalazły się w przydrożnych rowach. Na szczęście w obu tych zdarzeniach uczestnicy nie odnieśli obrażeń ciała i co równie ważne byli trzeźwi.

Policjanci apelują o ostrożność na drodze i przypominają treść art. 24 Ustawy prawo o ruchu drogowym:

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

3. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.

4. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

5. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

6. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo i – w razie potrzeby – zatrzymać się w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisy nie stosuje sięw przypadku, o którym mowa w ust. 12.

7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

8. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:

9. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3, pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.

10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

11. Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

12. Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

(info: KPP w Radomsku)

Exit mobile version