Zdrowy powrót do szkoły. Jak kształtować odpowiednie nawyki?

Koniec wakacji zbliża się wielkimi krokami. Letnie miesiące powoli ustępują chłodnym dniom i coraz zimniejszym porankom. To czas, kiedy dzieci wracają do przedszkoli i szkół.


Koniec wakacji to czas przygotowań do powrotu do szkoły. Zadbaj zarówno o przygotowanie odpowiedniej wyprawki, miejsca do nauki, jak i o dobre samopoczucie dziecka. To również czas, kiedy możesz zachęcić dziecko do kształtowania odpowiednich nawyków zdrowotnych.

Świadome dziecko – zdrowa dorosłość

Prawidłowe żywienie, aktywność fizyczna, odpowiednia długość i jakość snu mają ogromny wpływ na rozwój dziecka, jego zdolności poznawcze, zdrowie oraz samopoczucie. Kształtowanie właściwych nawyków już od pierwszych lat życia nie tylko wspiera prawidłowy rozwój dziecka, ale również stanowi dobry start w dorosłość.

Aktywność fizyczna dzieci

Dziecko powinno codziennie być aktywne fizycznie przez co najmniej godzinę. Może wybrać np.:

Zdrowe nawyki żywieniowe

Prawidłowe nawyki żywieniowe sprzyjają zachowaniu zdrowia. Warto budować je już od najmłodszych lat, dlatego:

fot.Pixabay

Przed rozpoczęciem roku szkolnego pamiętajmy o zapakowaniu dziecku do tornistra drugiego śniadania – przypomina NFZ. Dla ułatwienia ma gotowy plan dietetyczny

Co zapakować do pudełka uczniowi? Na przykład domową kanapkę zrobioną z pełnoziarnistego pieczywa, z serem, chudą wędliną, pastą warzywną, jajeczną lub rybną wzbogaconą o warzywa: liść sałaty, cykorii, pomidora czy paprykę. Dobrym dodatkiem będzie umyty sezonowy owoc lub warzywo. Można je dla ułatwienia pokroić. Najlepszym napojem będzie woda w butelce.

Dlatego zdrowa dieta dziecka pomoże nie tylko osiągnąć sukcesy szkolne, ale też zachować zdrowie. Zbilansowane powinny być też pozostałe posiłki. Nie możemy też zapomnieć, że w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci najważniejszy jest dobry przykład. Badania wykazują, że w rodzinach, które wspólnie jedzą posiłki dzieci są szczuplejsze.

W skomponowaniu zdrowych posiłków nie tylko dla dziecka ale też dla całej rodziny pomogą gotowe, bezpłatne, plany żywieniowe przygotowane przez NFZ. Znajdziemy je na stronie internetowej diety.nfz.gov.pl. Rodzinny plan żywieniowy nadaje się już dla dzieci od 4. roku życia, skomponowany jest według zasad uważanej za najzdrowszą diety DASH – z dużą ilością warzyw, owoców, obecnością białego mięsa i ryb, za to z małą ilością cukrów i soli.

ABC profilaktyki wad postawy

Jeśli chcesz uniknąć rozwoju wad postawy u dziecka:

Dzieci podczas wakacji mają zaburzony rytm dnia, chodzą spać późno, wstają jeszcze później. Istotne jest, żeby jeszcze przed początkiem roku szkolnego dziecko nauczyło się chodzić spać o stałej, niezbyt później porze, żeby spało minimum 8-10 godzin.

Jak przygotować miejsce do nauki

Ważna jest pozycja, jaką przybiera dziecko. Podczas siedzenia przy biurku dziecko powinno mieć:


Czytaj też: Od 1 września zmiany w rozkładzie jazdy autobusów

Exit mobile version