Zobacz zabytek z 1875 roku w Stobiecku Miejskim. Muzeum zaprasza na zwiedzanie zagrody tatarskiej

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku zaprasza w niedzielę, 23 lipca do zwiedzenia Zagrody Tatarskiej w Stobiecku Miejskim.


Zagrodę można będzie zwiedzić w godz. 13.30 – 16.30. Wstęp jest wolny.

Zainteresowani będą mogli zakupić folder “Zagroda Tatarska” (cena 5 zł) oraz znaczek turystyczny prezentujący Zagrodę Tatarską (cena 10zł).

Radomszczańska Chata Tatarska jest niewątpliwie jedną z atrakcji turystycznych naszego regionu. Jedyna w tej części Polski w pełni zachowana zagroda tatarska zbudowana została w 1875 r. przez cieślę Adama Gałwę, przebudowana po II wojnie światowej.

Dom w zagrodzie “tatarskiej” usytuowany był szczytem do drogi. Składał się z sieni, izby i komory. Za komorą znajdowały się stajnia i obora, dalej była stodoła. Od strony drogi, do domu przylegała szopa – wozownia z chlewikiem dla drobiu i drwalnią. Zabudowania szopy wraz ze ścianą szczytową domu, zajmowały szerokość placu i tworzyły zamkniętą ścianę zewnętrzną zagrody. Zwarta zabudowa oraz brak okien w domu od strony drogi świadczą o obronnej funkcji zagrody.

Zagrody takie przestano budować już przed I wojną światową. Jedną z głównych przyczyn zanikania tego typu budownictwa były liczne pożary nękające Stobiecko. W dwudziestoleciu międzywojennym zaczęto rozbierać najstarsze zniszczone obiekty całkowicie lub częściowo. Domy budowano z grubych bali sosnowych pod podwaliny podkładano kamienie polne – największe na rogach. Podwaliny tworzyły progi w drzwiach, a od strony drogi przedłużały się w próg furtki. Na podwalinach spoczywało 7-8 grubych bali tworzących ściany. Dachy pokrywano słomą. Domy od strony drogi miały dach przyczółkowy, wysunięty przed ścianę na wystających końcach górnych belek ścian nazywanych „wystawką”.

Obecnie zagroda tatarska jest częścią Muzeum Regionalnego w Radomsku. Obiekt czynny głównie w okresie letnim z okazji wystaw, koncertów, warsztatów (cykliczne: pranie na tarze, kiszenie kapusty) i innych imprez organizowanych przez muzeum. Zwiedzanie możliwe jest po uprzednim umówieniu: telefonicznym (44/685 00 76), mailowym (muzeum@muzeum.radomsko.pl) lub w siedzibie muzeum przy ul. Narutowicza 1.

Zagroda usytuowana jest przy ul. Częstochowskiej 9, niedaleko drogi Łódź – Katowice.


Czytaj też: Koncerty kapel w parku Świętojańskim. Zaprasza MDK w Radomsku

Exit mobile version