ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU

W niedzielę 22 kwietnia i w poniedziałek 23 kwietnia 2018 r. w specjalnym namiocie ustawionym na parkingu przy urzędzie miasta prowadzona będzie rejestracja potencjalnych dawców szpiku dla Fundacji DKMS.

Rejestracja wszystkich chętnych między 18. a 55. rokiem życia będzie prowadzona przy okazji bezpłatnych profilaktycznych badań USG dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat prowadzonych przez Fundację Ronalda McDonalda.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi – co roku słyszy tę diagnozę ok. 10 000 osób. Fundacja DKMS – Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska działa w naszym kraju od 2008 r., a rejestrację potencjalnych dawców szpiku rozpoczęła w lutym 2009 r. Od tego momentu prowadzi działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych z zakresu ochrony zdrowia, na rzecz pacjentów chorych na białaczkę i inne schorzenia kwalifikujące szpik kostny lub krwiotwórcze komórki macierzyste krwi obwodowej do przeszczepu.

Obecnie jest zarejestrowanych w Polsce ponad 1 344 000 potencjalnych dawców szpiku we wszystkich bazach. Kiedy DKMS rozpoczynała rejestrować dawców 9 lat temu, w Polsce było zarejestrowanych tylko około 40 000 osób. Obecnie sytuacja wygląda znacznie lepiej. Mogłoby się wydawać, że 1 344 000, to ogromna liczba. Jednak cały czas jest w Polsce wielu pacjentów, którzy czekają na znalezienie zgodnego,  niespokrewnionego dawcy.

Kto może zostać potencjalnym dawcą?

Drogę od podjęcia decyzji o rejestracji do oddania komórek lub szpiku można opisać

w pięciu krokach:

Krok 1: Świadoma decyzja, od której zależy życie pacjenta

Zbierzcie jak najwięcej informacji, zadajcie wszystkie pytania, które przychodzą Wam do głowy, abyście mogli swoją decyzje podjąć w świadomy i odpowiedzialny sposób.

Krok 2: Rejestracja, jako potencjalny dawca szpiku

Kiedy podejmiecie już świadomą i odpowiedzialna decyzję możecie zarejestrować się, jako potencjalny dawca. Rejestracja może odbywać się na Dniu Dawcy, podczas którego pobierany będzie wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Możecie też pakiet rejestracyjny zamówić przez internet. Wówczas Fundacja prześle go pod wskazany przez Was adres.

Krok 3: Badanie materiału genetycznego. Umieszczenie wyników w rejestrze polskim i światowym

Za pośrednictwem Fundacji DKMS informacja o antygenach i dawcy wędruje do Polskiego Rejestru (Poltransplant – instytucja, która koordynuje wszystkie przeszczepienia w Polsce). Anonimowe dane dawcy (antygeny HLA, wiek, płeć, i baza, w jakiej jest zarejestrowany) są przekazywane do ogólnoświatowego rejestru. Od momentu, kiedy dane się tam znajdą, dawca może zostać znaleziony jako zgodny dla chorego pacjenta.

Krok 4: Znajduje się zgodny pacjent – pierwszy telefon z Fundacji DKMS

Kiedy znajduje się zgodny z zarejestrowanym w Fundacji DKMS pacjent, Fundacja DKMS otrzymuje zapytanie o dawcę o numerze M (tu wpisany jest numer, pod którym jest zarejestrowana dana osoba). Osoby z działu medycznego kontaktują się z dawcą i przeprowadzają rozmowę dotyczącą tego, że znalazł się zgodny pacjent i pomoc danego dawcy jest potrzebna.

Krok 5: Pobranie komórek macierzystych lub szpiku

Dawca został zakwalifikowany przez lekarzy do pobrania. W ustalonym terminie przyjeżdża do kliniki. Już wcześniej ma informację o tym, którą z metod będzie od niego pobierany materiał do przeszczepienia.

22 i 23 kwietnia w godzinach od 9.00 do 17.00 mieszkańcy Radomska będą mieli możliwość zapoznania się z tą szczytną inicjatywą oraz podjęcia świadomej decyzji zostania dawcą szpiku. W czasie badań USG dzieci przez lekarzy z Fundacji Ronalda McDonalda dla zainteresowanych będzie prowadzona rejestracja dawców szpiku dla Fundacji DKMS.

Exit mobile version