Badamy nie tylko mamy. Akcja amazonek na Dzień Mamy w Radomsku [FOTO]

Stowarzyszenie Radomszczański Klub Amazonek zorganizowało w sobotę, 25 maja akcję “Badamy nie tylko mamy”. Amazonki uczyły samobadania piersi.


Amazonki na placu przy ulicy Metalurgii edukowały (nie tylko mamy) w jaki sposób prawidłowo wykonywać samobadanie piersi. Panie wymieniały się własnymi doświadczeniami oraz zachęcały do promowania działań prozdrowotnych. Akcja miała przypomnieć, by każda kobieta znalazła czas i zadbała o siebie, bo dbania o zdrowie nie można odkładać na później.

Ta ogólnopolska akcja miała przypomnieć wszystkim osobom jak ważna jest profilaktyka nowotworowa w postaci regularnych badań piersi.

Położna Joanna oraz ochotniczki stowarzyszenia panie Bożena, Grażyna oraz Anna, uczyły na fantomach samobadania piersi. Przypominały również wszystkim kobietom, które odwiedziły stoisko, bez względu na to czy mają dzieci, o zapisywaniu się na USG i/lub mammografię.

Profilaktyka i wczesne rozpoznanie

Obecnie rak piersi zdiagnozowany we wczesnym stadium jest niemal w 100 proc. wyleczalny. Dlatego trzeba regularnie wykonywać samobadanie piersi oraz mammografię przesiewową zgodnie z aktualnymi standardami.  Co powinno wzbudzić czujność w trakcie samobadania i z jakimi objawami należy udać się do lekarza? Wśród niepokojących symptomów wyróżnia się m.in.: guzki, zmianę struktury skóry, zaczerwienienie naskórka, pojawiające się wgłębienia, zniekształcenie brodawki lub wyciek z niej, a także ból w okolicach klatki piersiowej lub pach. Spostrzeżenie tego typu zmian wymaga cyklicznej obserwacji swojego ciała, do czego idealną okazją jest samobadanie.

Już po ukończeniu 20 r.ż. kobiety powinny przeprowadzać je regularnie raz w miesiącu – najlepiej pomiędzy 6 a 9 dniem cyklu. Po menopauzie samobadanie można wykonywać w dowolnym terminie – ważne jednak, aby robić to systematycznie co 30 dni. Badanie palpacyjne piersi powinien wykonywać także ginekolog w trakcie wizyty. Warto o nim przypomnieć w trakcie wizyty.

Nie mniej istotne są profilaktyczne badania diagnostyczne – na USG zaleca się zgłaszać co 2 lata (kobiety w wieku 20-40 lat) lub co roku (po 40 r.ż.). Kobiety w wieku 45-74 powinny wykonywać także mammografię raz na 2 lata. Od listopada 2023 roku objęte są one bezpłatnym programem profilaktycznym.

Kobiety często myślą, że rak piersi ich nie dotyczy. Nie wykonują badań i unikają wizyt u lekarza, ze strachu przed możliwą diagnozą. A przecież piersi są częścią naszego ciała i powinnyśmy dbać o ich zdrowie. Jeśli wciąż nie wiemy jak, to serdecznie zapraszam do dołączenia do akcji „Badamy nie tylko mamy” stacjonarnie lub online i nadrobienie zaległości w profilaktyce raka piersi – podsumowuje Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Federacja Stowarzyszeń Amazonki

Federacja Stowarzyszeń Amazonki działa na rzecz kobiet z rakiem piersi już od ponad 30 lat. Jej celem jest przełamywanie tematów tabu w obszarze raka piersi oraz realne wsparcie kobiet w trakcie i po zakończeniu leczenia, a także edukacja Polek w zakresie profilaktyki. Dzięki aktywnościom Federacji zostały wprowadzone m.in. refundacja protez oraz rekonstrukcji piersi czy zmiany w leczeniu obrzęku limfatycznego.

Organizacja jest partnerem merytorycznym dla decydentów działających w ochronie zdrowia, a także bierze aktywny udział w tworzeniu zmian legislacyjnych, mając realny wpływ na politykę zdrowotną państwa. Ruch Amazonek skupiony wokół Federacji Stowarzyszeń Amazonki to 26 tysięcy kobiet, działających w 209 klubach w całej Polsce. Ochotniczki działające w szpitalach zapewniają wsparcie psychiczne i merytoryczne kobietom przed i po zabiegu mastektomii.

Wylecz raka piersi HER2+

Kampania „Wylecz raka piersi HER2+” powstała z myślą o kobietach z tym podtypem nowotworu, a jej celem jest wsparcie oraz edukacja chorych i ich bliskich. W ramach inicjatywy uruchomiono stronę wyleczrakapiersi.pl oraz fanpage na Facebooku Wylecz raka HER2+.Czytaj też: Radomszczański DPS wprowadza opiekę wytchnieniową dla opiekunów i rodzin osób niepełnosprawnych

Exit mobile version