Odpowiednia dawka promieni słonecznych jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wpływa na poprawę nastoju i syntezę witaminy D, która odpowiada za właściwą gospodarkę wapniową organizmu. Jednocześnie nadmierne korzystanie ze słońca może być niebezpieczne.
IMGW dla powiatu radomszczańskiego wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o upałach.
W poniedziałek, 10 lipca od godz. 12:00 do godz. 20:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 14°C do 16°C.
Pogoda w kolejnych dniach dla województwa łódzkiego
We wtorek (11 lipca) w dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu duże i miejscami możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 26°C do 28°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, północno-zachodni.
W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 14°C do 15°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni.
W środę (12 lipca) zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu. Miejscami burze, lokalnie z gradem. Temperatura minimalna od 14°C do 16°C. Temperatura maksymalna od 30°C do 32°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, południowo-zachodni. W czasie burz porywy do 65 km/h.
W czwartek i piątek zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 13°C do 15°C. Temperatura maksymalna od 26°C do 28°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.
W sobotę (15 lipca) zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 14°C do 16°C. Temperatura maksymalna od 29°C do 31°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.
Jeszcze cieplej zrobi się w niedzielę. Zachmurzeni będzie małe. Temperatura minimalna od 18°C do 20°C. Temperatura maksymalna od 33°C do 35°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.
Biomet będzie niekorzystny
Początkowo większość Polski będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, a słoneczna pogoda ze słabym wiatrem i przeważnie odczuwalnie komfortowymi warunkami termicznymi, będzie korzystnie wpływała na nastrój. Jednak wraz z nasuwaniem się od zachodu płytkiej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym przeważnie korzystna biotropia pogody będzie pogarszała się do niekorzystnej. Pochmurna i deszczowa pogoda będzie niekorzystnie wpływać na nastrój i sprawność psychofizyczną. W strefie oddziaływania frontu atmosferycznego u meteoropatów mogą nasilać się dolegliwości bólowe. Burze występujące na przeważającym obszarze kraju (poza wschodem), u osób wrażliwych na bodźce pogodowe mogą wywoływać drażliwość i niepokój.
Słońce? Tak, ale z umiarem
Nadmierne opalanie jest szkodliwe, może powodować raka skóry, zaćmę, obniżenie odporności biologicznej. Indywidualna wrażliwość człowieka na promieniowanie UV zależy od typu jego skóry.
W nadmiarze słońce może prowadzić do:
- poparzeń skóry,
- fotodermatoz lub „uczulenia na słońce”,
- powstawania przebarwień,
- szybszego starzenia się skóry,
- zmian nowotworowych.
Jak bezpiecznie korzystać z letniej słonecznej pogody?
- unikaj przebywania na słońcu w godzinach największego natężenia światła słonecznego,
- korzystaj z cienia,
- chroń ciało za pomocą odpowiedniej odzieży np. jasnych bawełnianych koszul,
- osłaniaj głowę,
- noś okulary przeciwsłoneczne,
- stosuj produkty ochrony przeciwsłonecznej,
- niemowlęta i małe dzieci nie powinny w ogóle przebywać bezpośrednio na słońcu.
Pamiętaj, że najbardziej narażone na promieniowanie UV części są uszy, twarz i skóra głowy, kark, plecy i dekolt, jak również podbicia stóp.
Jak właściwie stosować kosmetyki promieniochronne?
- wybierz kosmetyk o właściwym współczynniku ochrony,
- kosmetyki przeciwsłoneczne nakładaj w dużej ilości na całej powierzchni skóry,
- nanieś kosmetyk na skórę odpowiednio wcześniej – najlepiej przed wyjściem na słońce,
- pamiętaj o ponownej aplikacji preparatu przeciwsłonecznego – w trakcie pływania, wycierania ciała czy przy spoceniu się warstwa preparatu traci częściowo właściwości ochronne.
Pamiętaj, że całkowita ochrona przed słońcem nie jest możliwa – pewna ilość promieni UV zawsze dociera do powierzchni skóry.
Wśród popularnych mitów na temat słońca można się spotkać z teorią, że w pochmurny dzień nie można się opalić. Nic bardziej mylnego. Prawdą jest, że chmury pochłaniają większość promieniowania UV, ale jednak ilość promieniowania rozproszonego wzrasta i często jest wystarczające do uzyskania opalenizny.
Również przebywanie w cieniu czy w wodzie nie chroni przed ekspozycją na promieniowanie.
Zarówno na urlopie, jak i na weekendowym spacerze – pamiętaj o ochronie skóry przed słońcem. Poparzenia słoneczne sprzyjają rozwojowi czerniaka. Zwróć uwagę na wszelkie znamiona, obserwuj ewentualne zmiany i ich rozwój.