Tytoń szkodzi prawie każdemu organowi ciała. Z powodu papierosów co roku umiera na świecie ponad 8 milionów ludzi! Nie czekaj, rzuć palenie już teraz.
Każdego roku trzeci czwartek listopada (w 2023 – 16 listopada) obchodzimy jako Światowy Dzień Rzucania Palenia. Do Polski inicjatywa ta trafiła w 1991 r. A jej pomysłodawcą był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 r. zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez ten jeden dzień przestali palić papierosy.
Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych od papierosów. Każdego roku z powodu tytoniu umiera na świecie ponad 8 milionów ludzi. Tytoń przyczynia się do rozwoju prawie 20 rodzajów nowotworów, m.in. płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Jest główną przyczyną zgonów nowotworowych.
Korzyści zdrowotne z rzucenia palenia
Organizm zaczyna się regenerować już od chwili rzucenia palenia. Korzyści są natychmiastowe i długoterminowe:
- po 24 godzinach – zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca;
- po 20 minutach – spada tętno;
- w ciągu 12 godzin – wraca do normy poziom tlenku węgla we krwi;
- w ciągu 2 – 12 tygodni – poprawia się krążenie i czynność płuc;
- do 3 miesięcy – poprawia się kondycja fizyczna;
- w ciągu 1 – 9 miesięcy – ustępują kaszel i duszność;
- po roku – o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca;
- po 5 latach – zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc;
- w ciągu 10 lat – śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy;
- w ciągu 5-15 lat – ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących;
- po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej;
- w ciągu 15 lat – ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie jak u niepalących
Osoby palące papierosy i wapujące (używające papierosów elektronicznych i ich nowatorskich wyrobów) znacznie ciężej przechodzą infekcje koronawirusem.
Poradnictwo antytytoniowe
Uzależnienie od nikotyny jest chorobą, dlatego rzucanie palenia nie zawsze przebiega łatwo. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy, by zwalczyć uzależnienie. Oferuje ją Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działająca przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie pod telefonami 801 108 108 oraz 22 211 80 15. Konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00–19:00 oraz w soboty w godzinach 9:00–15.00.
Program profilaktyki chorób odtytoniowych
Szacuje się, że ponad 9 mln dorosłych Polaków pali papierosy, a 60 tys. z nich umiera rocznie przedwcześnie z powodu chorób z nim związanych. Dlatego tak ważna jest pomoc osobom palącym w rzuceniu nałogu.
Program skierowany jest do osób, które:
- mają więcej niż 18 lat i palą papierosy lub inne wyroby tytoniowe, a zwłaszcza są w średnim wieku (między 40 a 65 lat);
- nie miały w ramach programu profilaktyki POChP wykonanych badań spirometrycznych w ciągu ostatnich 36 miesięcy;
- nie miały wcześniej zdiagnozowanej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy.
Kto i gdzie realizuje program?
Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP) realizują wybrane placówki POZ, które mają podpisaną w tym zakresie umowę z NFZ. Znajdź placówkę, która realizuje program TUTAJ.
Co Cię czeka w ramach programu?
Na pierwszej wizycie lekarz przedstawi Ci założenia programu i przeprowadzi z Tobą wywiad dotyczący palenia tytoniu i Twojego zdrowia.
Jeżeli zajdzie potrzeba, lekarz skieruje Cię na badania diagnostyczne: badania przedmiotowe (pomiar masy ciała, wzrostu, ciśnienia tętniczego krwi), badania fizykalne oraz – w przypadku, jeżeli jesteś palaczem i zostaniesz zakwalifikowany do świadczeń w zakresie profilaktyki POChP – dodatkowo przejdziesz badanie spirometryczne (osoby wieku 40-65), polegające na oddychaniu do aparatu mierzącego pojemność płuc i szybkość wydechu.
W zależności od wyników badań lekarz albo poinformuje Cię o skutkach palenia tytoniu albo, jeśli zdecydujesz się rzucić palenie, skieruje Cię do placówki, w której weźmiesz udział w terapii grupowej. Lekarz może Cię również skierować na dalszą diagnostykę (poza programem).
Badania zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu
Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia 16 listopada na sali obsługi NFZ w Łodzi przy ul. Targowej 35, można było wykonać pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu przy pomocy smokerlyzera. Badanie dostarcza cennej informacji o stanie zdrowia, zwłaszcza osób palących oraz narażonych na bierne palenie.
Czytaj też: Środa z Profilaktyką: Cukrzyca nie boli, zabiera zdrowie po cichu