Gala jubileuszowa z okazji 100-lecia PSP 4 w Radomsku

Jubileusz 100-lecia swego istnienia obchodzi w tym roku Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława St. Reymonta w Radomsku. Uroczysta gala, podsumowująca jubileuszowe wydarzenia odbyła się w czwartek 8 grudnia.


Setne urodziny były okazją nie tylko do gratulacji i życzeń, ale także zaprezentowania bogatej historii szkoły, jej dorobku i tradycji, która na kartach kronik, fotografiach oraz we wspomnieniach uczących tu pedagogów i absolwentów przekazywana jest kolejnym pokoleniom.

Szkoła przez te wszystkie lata, nawet podczas okupacji, z wielką troską i zaangażowaniem realizowała swoją misję edukacyjną, dbając o wysoki poziom kształcenia, ale także rozwijała pasje i zainteresowania uczniów. Z czasem „Reymontówka na Bugaju”, jedna z najstarszych szkół w naszym mieście, stała się placówką nowoczesną i przyjazną, ale nie spoczęła na laurach. Wciąż prężnie się rozwija na wielu płaszczyznach, propagując dobre imię swojego patrona Władysława St. Reymonta.

Nasza szkoła uczy swoich wychowanków patriotyzmu, szacunku i tolerancji. Uczy demokracji uwzględniając prawa uczniów, nauczycieli i rodziców. Buduje szacunek dla wspólnego dobra, życia w rodzinie, dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Motywuje do nauki i wychowuje w duchu odpowiedzialności – mówiła podczas jubileuszu dyrektor PSP nr 4, Izabela Iwanowicz.

Jubileusz uświetnił spektakl zatytułowany „Z biegiem lat, z biegiem dni…”, w którym Władysław Reymont – patron szkoły, dosłownie schodzi z obrazu, by przybliżyć dzieciom historię Reymontówki na Bugaju, kierowanej na przestrzeni lat przez 5 dyrektorów: Kazimierza Kupczyńskiego, Hieronima Magierę, Jana Sobczyka, Jolantę Mossur i obecną dyrektor Izabelę Iwanowicz. Reymont – w tej roli Hubert Kędra – przedstawia najważniejsze wydarzenia z historii szkoły, dokonania i osiągnięcia, a także przypomina wspaniałe szkolne imprezy. Występ przeniósł publiczność w czasie i przestrzeni, do spotkań z przeróżnymi gośćmi, m.in. absolwentami Czwórki, którzy obecnie są nauczycielami w szkole, czyli Elizą Molik, Agnieszką Szwedzik i Bartłomiejem Wąska.

Na scenie pojawiał się też szkolny zespół ludowy, który zatańczył i zaśpiewał ludowe przyśpiewki. Goście podziwiali również przygotowany na jubileusz pokaz sportowy w wykonaniu uczniów klas 5-8. Na zakończenie wszyscy artyści zaśpiewali „100 lat, 200 lat…”.

Podczas uroczystej gali ogłoszono wyniki dyktanda, które stanowiło część obchodów stulecia placówki. W konkursie ortograficznym wzięło udział 39 osób. Byli to uczniowie wszystkich radomszczańskich podstawówek oraz zaproszeni goście – przedstawiciele władz miasta i powiatu, absolwenci, nauczyciele, rodzice, dziennikarze, a także dyrektorzy placówek kulturalno – oświatowych.

Tekst dotyczył prawdziwych wydarzeń z lutego 1925 r., kiedy to miało miejsce poświęcenie rozbudowanej szkoły powszechnej na Bugaju. Dyktando nie było łatwe, w „Nieznanej kartce z pamiętnika dziennikarza Gazety Radomskowskiej” pojawiło się sporo wyrażeń i zwrotów dzisiaj zapomnianych. Prace sprawdzano w dwóch kategoriach: uczniowie klas 7-8 oraz zaproszeni goście. Mistrzami ortografii zostali:

Kategoria uczniowie klas 7-8:

  1. miejsce – Karol Puczkowski PSP nr 9, przygotowany przez Annę Cieślik;
  2. miejsce – Karol Michałowski-Bryła PSP nr 10, przygotowany przez Edytę Majstrowicz;
  3. miejsce – Wiktor Śliwakowski PSP nr 1, przygotowany przez Joannę Szczukocką.

Kategoria – zaproszeni goście:

  1. miejsce – Andrzej Kucharski, naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Radomsku;
  2. miejsce – Eliza Molik, wicedyrektor PSP nr 4 w Radomsku;
  3. miejsce – prezydent Jarosław Ferenc oraz Agnieszka Kociniak, nauczyciel matematyki w PSP 4.

Obchodom towarzyszyły również wystawy, które zaproszeni goście mogli zwiedzać na I. piętrze i przy sali gimnastycznej, prezentujące przebogatą historię i tradycję szkoły:



Czytaj też:

Exit mobile version