IMGW ostrzega przed suszą hydrologiczną w województwie łódzkim

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed możliwością wystąpienia suszy hydrologicznej w zlewni górnej Warty z Liswartą.

Ostrzeżenie obejmuje województwa: łódzkie, opolskie i śląskie. Wydane zostało 23 maja o godz. 13.22 i obowiązywać będzie do odwołania!

Przebieg: W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach na obszarze zlewni górnej Warty z Liswartą, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90%.

Ostrzeżenia wydawane są w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni.

Po ciepłym i wilgotnym początku roku 2022, w marcu i kwietniu zagrożenie związane z suszą wzrosło na skutek braku opadów i wysokiego usłonecznienia oraz chwilami silnego wiatru. Wskaźnik wilgotności w warstwie powierzchniowej gleby zaczął szybko spadać na terenie województw lubuskiego, wielkopolskiego, kujawskopomorskiego i łódzkiego osiągnął 30 proc., czyli poziom odpowiadający suszy glebowej.

Od 2015 r. niedobory wody w rzekach i glebie w Polsce pogłębiają się. Mamy do czynienia z suszą, której przebieg i obszar jest okresowy i ma często charakter lokalny, ale susza towarzyszy nam już od wielu lat. Nie możemy o niej zapomnieć. Z suszą dodatkowo wiąże się wysokie zagrożenie pożarowe, rosnące w miesiącach letnich. Musimy być odpowiedzialni oraz swoim zachowaniem przyczyniać się do oszczędzania wody w jak największym stopniu mówi Grzegorz Walijewski, zastępca dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju i rzecznik prasowy IMGW.

 

CZYTAJ TEŻ: Masz za dużo jedzenia? Możesz się podzielić. W Radomsku stanęły dwie lodówki społeczne

Exit mobile version