Fundacja foto POZYTYW wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego zorganizowała Ogólnopolski Plener Fotograficzny „NATURA I KRAJOBRAZ – Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich”.
Od 3 do 6 czerwca uczestnicy pleneru mieli możliwość fotografowania uroków krajobrazu Wzniesień Łódzkich. Z najciekawszymi elementami krajobrazu, piękna przyrody, wartościami kulturowymi oraz historycznymi fotografików zapoznali goście, a zarazem przewodnicy.
Podczas wieczornych dyskusji o fotografii uczestnicy prezentowali swoją twórczość owocującą w wymianę doświadczeń oraz integracje środowiska fotograficznego. Przez cztery intensywne dni biorący udział w plenerze mogli swobodnie interpretować fotograficzne kadry do tematu Natura i Krajobraz. Uczestnicy odwiedzili Rezerwat „Struga Dobieszkowska”, który położony jest w dolinie górnego odcinka Młynówki. Występuje tam naturalny krajobraz źródliskowo-leśny.
Następnie miłośnicy fotografii zapoznali się z ekosystemem Rezerwatu Parowy Janinowskie z zachowanymi fragmentami lasu bukowo-dębowo-sosnowego z kompleksem interesujących poerozyjnych, suchych parowów.
Podczas fotografowania wskazanego terenu uczestnicy zobaczyli również Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Górna Mrożyca” z malownicza doliną meandrującej rzeki.
Uczestnicy mogli zapoznać się z historią miejsc dworu w Byszewach w którym na początku XX wieku często przebywał pisarz Jarosław Iwaszkiewicz. We wsi Lipka znajduje się okazały neogotycki kościół mariawicki, a w Niesułkowie Kolonii modrzewiowy kościół.
Podczas fotograficznej eksploracji odwiedziliśmy lasy w Łagiewnikach wraz z drewnianymi tam znajdującymi się kapliczkami św. Antoniego i św. Rocha. Uczestnicy oczywiście szukali różnego punktu widzenia zdobywając Górkę Widokową „Rogi” czy też Wzgórze „Radary” a kończąc na Górce Ślimaka. Mocy różnego rodzaju fotograficznych atrakcji nie było końca. Z wydarzenia zaplanowano wystawę w nowo powstającej galerii „Przystanek Cooltura” oraz wydawnictwo związane z plenerem – mówi Marcin Kwarta z Foto Pozytyw.