Sanepid: Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia

Sierpień, wrzesień oraz kolejne miesiące jesieni to najlepszy czas na grzybobranie. Dlatego Państwowa Inspekcja Sanitarna każdego roku przypomina hasło „Poznaj grzyby unikniesz zatrucia”, które ma na celu zwrócenie uwagi na najważniejsze aspekty związane z bezpiecznym zbieraniem grzybów.


Podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania:

Należy zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy jakichkolwiek  wątpliwości, że są jadalne (warto korzystać z atlasów).

Należy zbierać wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone, gdyż młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku są najczęściej przyczyną tragicznych pomyłek.

Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia.

Należy unikać błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących (zabarwienie cebuli  podczas gotowania, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak gatunki śmiertelnie trujące, jak np. muchomor zielonawy sromotnikowy, ma przyjemny, słodkawy smak).

Należy zbierać grzyby do przewiewnych koszyków, w żadnym przypadku do foliowych reklamówek, ponieważ powodują one zaparzanie i przyspiesza psucie grzybów.

Nie należy przechowywać świeżych grzybów ani potraw z grzybów zbyt długo.

Nie należy zbierać grzybów w okolicach skupiska odpadów, tj. przy zakładach produkcyjnych, jak również rosnących w rowach lub na skraju lasu oraz przy drogach  o dużym natężeniu ruchu grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne  zanieczyszczenia.

Nie należy zbierać i niszczyć grzybów niejadalnych i trujących, gdyż wiele z tych  gatunków jest pod ochroną i stanowią one część ekosystemu.

Jeżeli nie mamy pewności, czy grzyb jest jadalny nie ryzykujmy! Nawet najbardziej  doświadczonym grzybiarzom przytrafiają się pomyłki, które mogą być tragiczne w skutkach!


Kilka informacji dotyczących konsumpcji grzybów:

Jedzenie grzybów, szczególne leśnych, jest niewskazane dla małych dzieci oraz osób cierpiących na zaburzenia układu pokarmowego.

Nie należy spożywać grzybów w zbyt dużych ilościach, ponieważ są ciężkostrawne.  Może to być również niebezpieczne ze względu na stopień skażenia owocników metalami ciężkimi, które mogą kumulować się w naszych organizmach.

Nie należy spożywać grzybów na surowo może to wywoływać dolegliwości trawienne  i zatrucia. Należy spożywać wyłącznie grzyby jadalne poddane obróbce termicznej, takiej jak smażenie lub gotowanie.

Niektóre rodzaje grzybów mogą powodować zatrucia w połączeniu z alkoholem! (np. borowik ponury, czernidlak pospolity)

Jeżeli po spożyciu grzybów pojawią się nudności, bóle brzucha, biegunka, skurcze mięśni, podwyższona temperatura należy niezwłocznie wywołać wymioty i zgłosić  się do lekarza. W przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym może nastąpić chwilowa poprawa samopoczucia, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Lekarz wezwany w porę może uratować życie!

Skontaktuj się z grzyboznawcą

Państwowa Inspekcja Sanitarna zatrudnia grzyboznawców, którzy posiadają wszechstronną  wiedzę na temat grzybów.

Amatorzy grzybobrania chcący się upewnić, czy zebrane grzyby są  bezpieczne dla zdrowia mają możliwość umówienia się z grzyboznawcą w Wojewódzkiej Stacji SanitarnoEpidemiologicznej w Łodzi lub Powiatowej Stacji SanitarnoEpidemiologicznej w Piotrkowie Trybunalskim, który bezpłatnie dokona oceny gatunkowej przedstawionych grzybów.

Powiatowa Stacja SanitarnoEpidemiologiczna  w Radomsku nie prowadzi porad w/w zakresie.


Czytaj też: Pierwsza pomoc. Nie bój się ratować komuś życia

Exit mobile version