Środa z Profilaktyką. Krew – bezcenny dar życia

Krwi, mimo rozwoju medycyny i techniki nie da się wyprodukować. Jedynym źródłem jest zdrowy człowiek. Dlaczego warto pomagać? Dlaczego warto dzielić się tym darem życia? Jak przygotować się do donacji – mówimy o tym w ramach dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” – akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.


Twoja krew może uratować życie

Krew jest potrzebna przez cały rok. Szczególnie potrzebują jej ofiary wypadków, pacjenci hematologiczni, onkologiczni oraz pacjenci poddawani operacjom.

Średnio 1 na 10 osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi. Do przeprowadzenia operacji serca potrzebnych jest 6 jednostek krwi, dla ofiar wypadku – 10 jednostek, przy przeszczepie wątroby – 20 jednostek krwi. Pacjent z chorobą nowotworową potrzebuje 8 x 450 ml na tydzień.

Krwi, nie da się wyprodukować, za to można się nią podzielić

Krew o grupie O Rh- może być przetoczona każdemu potrzebującemu. Ubytek krwi po donacji jest regenerowany przez organizm w ciągu 4 tygodni. Dzięki jednej donacji można uratować aż 3 życia.

Czym jest krew?

Krew spełnia czynności transportowe, dostarcza do tkanek tlen i substancje odżywcze, odprowadza z nich produkty przemiany materii oraz przenosi związki biologicznie aktywne, np. hormony z gruczołów wydzielania wewnętrznego do narządów.

Pełni również funkcję obronną, która umożliwia wykrywanie czynników szkodliwych (bakterie, wirusy) i pozwala skutecznie im przeciwdziałać.

Ilość krwi w organizmie człowieka to ok. 5,5 – 6 litrów. Jej kolor zależy od barwnika krwi – hemoglobiny.

Każdego dnia w ludzkim organizmie tworzą się miliony krwinek czerwonych, białych i płytek krwi. Elementy krwi powstają głównie w szpiku kostnym, a także w śledzionie, węzłach chłonnych i układzie siateczkowo-śródbłonkowym.

Co roku w Polsce przetacza się około 1 200 000 jednostek koncentratu krwinek czerwonych, co oznacza, że tyle donacji jest potrzebnych, żeby pozyskać krew dla potrzebujących pacjentów.

Krew może oddać osoba w wieku 18 – 65 lat, ciesząca się dobrym zdrowiem, która nie przyjmuje na stałe żadnych leków i nie leczy się przewlekle, ważąca co najmniej 50 kilogramów, a także u której w ciągu ostatnich 6 miesięcy:

Jak przygotować się do oddania krwi:

W dniu oddania krwi:

Jak zachować się po oddaniu krwi:

W każdym województwie są punkty pobierania krwi. Możesz wybrać taki, który znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania lub zgłosić się do mobilnych punktów pobierania krwi podczas organizowanych akcji. Sprawdź TUTAJ.

Dawca krwi otrzymuje:

Tytuł zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi przysługuje:

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi – uprawnienia TUTAJ.



Czytaj też:  Wakacyjny wyjazd za granicę. Zadbaj o bezpieczeństwo i wyrób kartę EKUZ

Exit mobile version