Środa z profilaktyką – rak żołądka

Rak żołądka jest wyjątkowo agresywny. W Polsce co roku taką diagnozę słyszy 5 000 osób. Częściej chorują mężczyźni.

Choroby przewodu pokarmowego – rak żołądka

Rak żołądka jest powszechny wśród mieszkańców Europy i Stanów Zjednoczonych, choć najczęściej występuje w Chinach, Japonii i Korei.

Większość przypadków raka żołądka występuje po 50. roku życia. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem, u mężczyzn jest około 2-3 razy wyższe niż u kobiet.

W Polsce rak żołądka jest siódmym najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i przyczyną 5,7% zgonów na nowotwory złośliwe u mężczyzn.

Czynniki ryzyka raka żołądka:

Choroba wrzodowa żołądka nie jest stanem przedrakowym

Przemiana wrzodu w nowotwór złośliwy ma miejsce bardzo rzadko. Jeśli jednak w trakcie badania endoskopowego masz stwierdzone owrzodzenia śluzówki żołądka, wskazane jest pobranie materiału do badania mikroskopowego.

Objawy raka żołądka

Najbardziej charakterystycznym objawem, który powinien wzbudzić niepokój, jest znaczna utrata masy ciała w krótkim czasie. Z rozwojem raka żołądka mogą wiązać się objawy refluksowe:

Badania diagnostyczne

Gastroskopia to podstawowe badanie diagnostyczne górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozwala wykryć zmiany chorobowe w obrębie przełyku, żołądka lub dwunastnicy i precyzyjnie pobrać materiał do badania histopatologicznego. Obecnie nie ma innej metody, która mogłaby zastąpić gastroskopię.

Zdrowy jadłospis znajdziesz na portalu diety.nfz.gov.pl

Wskazaniem do wykonania gastroskopii jest m.in.:

Profilaktyka raka żołądka

Zadbaj o siebie

Środy z Profilaktyką to cykliczna akcja NFZ, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej. Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne oraz uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie.

Czytaj też: Wartości terapeutyczne programu „Leczymy lasem”. Konferencja naukowa w SOSW w Radomsku

Exit mobile version