Szpital w Radomsku zakupił system Paxman zapobiegający utracie włosów podczas chemioterapii

Oddział Dzienny Chemioterapii Szpitala Powiatowego w Radomsku to jeden z 40 ośrodków w Polsce, do którego trafił system chłodzenia skóry głowy zapobiegający wypadaniu włosów podczas leczenia chemioterapią.


System Paxman reguluje temperaturę chłodzenia tak, aby miejscowo obkurczyć naczynia włosowate skóry głowy i uzyskać czasowe zmniejszenie przepływu krwi na jej powierzchni, ograniczając tym samym dawkę chemioterapeutyku docierającego do wrażliwych mieszków włosowatych.

Paxman składa się z urządzenia pompującego płyn chłodniczy oraz połączonego z nim czepka, który zakładany jest na głowę pacjenta na 30 minut przed rozpoczęciem podawania chemii i zdejmowany ok. 1.5 godz. po jej zakończeniu.

Urządzenie schładza płyn wewnątrz czepka do temperatury -5 st. C, co zwęża naczynia krwionośne i dzięki temu chemioterapeutyki wolnej docierają do mieszków włosowych i są dla nich mniej szkodliwe. Czepek należy stosować już od podania pierwszej dawki chemioterapii kontynuując przez cały czas jej trwania. Skuteczność działania jest na poziomie od 50 do 85 procent, na co wskazują dotychczas przeprowadzone badania naukowe.

System chłodzenia głowy pacjentów poddanych chemioterapii za pomocą czepków jest bezpieczny, a jego skuteczność wynosi od 50-90% (znaczenie ma właściwy dobór czepka, rodzaj i kondycja włosów, rodzaj nowotworu oraz zastosowanego leczenia).

Jednym z istotnych aspektów leczenia onkologicznego jest minimalizacja działań niepożądanych, które wynikają z leczenia cytostatykami, a także poprawa jakości życia chorych. Czynnik psychiczny i wpływ samego leczenia często determinuje chęć kontynuacji ciężkiego postępowania jakim jest chemioterapia. By temu skutecznie przeciwdziałać zakupiono dla potrzeb naszego oddziału system Paxman – mówią przedstawiciele szpitala w Radomsku.

Na całym świecie funkcjonuje około 2000 tego typu urządzeń. W Polsce znajdują się one m.in. w Opolskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach oraz Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

8 marca odbyła się instalacja urządzenia oraz szkolenie personelu oddziału z zakresu obsługi zakupionego urządzenia.

Koszt urządzenia to ponad 170 tys. zł. System Paxman został zakupiony ze środków własnych placówki.

 


Czytaj też: Warsztaty dla dzieci z kodowania w ramach Budżetu Obywatelskiego

Exit mobile version