Wykorzystaj swój głos, aby zmienić świat, w którym żyjesz. Już 9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego

Już w tą niedzielę – 9 czerwca znów pójdziemy do urn. Będziemy wybierać naszych reprezentantów na posłów do Parlamentu Europejskiego. Dlaczego warto pójść na wybory i zagłosować?


W wyborach europejskich obywatele Unii Europejskiej głosują na członków Parlamentu. Wybory odbywają się (co 5 lat, ostatnie był w maju 2019 roku) we wszystkich 27 państwach Unii Europejskiej.

Dlaczego warto głosować w wyborach?

Kiedy głosujesz w wyborach, wybierasz posłów do Parlamentu Europejskiego. A ci podejmują decyzje, które wpływają na twoje codzienne życie. Na przykład ich decyzje dotyczą pracy, opieki zdrowotnej i środowiska. Twój głos się liczy. I tylko kiedy głosujesz, możesz coś zmienić.

Posłowie Parlamentu Europejskiego reprezentują 450 milionów mieszkańców Unii Europejskiej. Ich zadaniem jest kontrola funkcjonowania Unii, głosowanie nad umowami handlowymi, zawieranie umów z państwami spoza Unii, a także wraz z Radą Unii Europejskiej decydowanie o budżecie UE. Dlatego też podjęte tam decyzje mają realny wpływ na nasze życie.

Wybory to też kwestia finansów. Każdy z nas płaci podatki i dzięki udziałowi w głosowaniu może mieć wpływ, jak publiczne środki będą wydawane. Na jakie sprawy znajdą się pieniądze, a na które programy ich zabraknie? O tym w dużej mierze decydować będą przedstawiciele, których wybierzemy.

Głosowanie to twoje prawo i przywilej!

Głosowanie zawsze ma znaczenie, bez względu na to, czy chodzi o wybory lokalne, krajowe czy europejskie.

Powszechne prawo do głosowania to sprawa, o którą przez długi czas walczyły tysiące ludzi. Na przykład, kobiety w Szwajcarii uzyskały możliwość głosowania dopiero w 1990 roku. Warto więc korzystać z prawa, o którym wiele osób jeszcze nie tak dawno mogło tylko marzyć.

Demokracji nigdy nie wolno brać za pewnik. To wspólne osiągnięcie i zbiorowa odpowiedzialność. Każdy z nas ma tu swoją rolę do odegrania. A głosując, wybierasz demokrację.

Zagłosuj i daj dobry przykład

W zależności od rodzaju wyborów, około połowa społeczeństwa cały czas decyduje się nie głosować. Warto więc nie tylko iść na wybory, ale również zachęcać do tego innych. Przekonanie o tym, że wysoka frekwencja jest sukcesem nas wszystkich, to jeden z niewielu poglądów, podzielanych przez właściwie wszystkich polityków.

Między innymi radny Rafał Dębski, pełniący obecnie funkcję przewodniczącego w radzie miejskiej w Radomsku zachęca do pójścia na wybory.

W 1989 roku każdy pojedynczy głos miał znaczenie i odmienił losy Naszej ojczyzny. Dla wielu z Nas coś co nie było możliwe stało się realne. To Polacy mocą swojego głosu powiedzieli zdecydowane NIE autorytarnej władzy. To za sprawą wielu mieszkańców naszego miasta i powiatu Polska jest dziś w Unii Europejskiej. To Wasz głos zdecydował, że dzięki unijnym środkom zmienia się nasza mała ojczyzna. To Nasze wybory ukazują, kim naprawdę jesteśmy, o wiele bardziej, niż nasze zdolności. To Nasz głos zdecyduje jaką Wspólnotę Europejską będziemy budować dla naszych dzieci, w jakim kierunku będziemy dążyć by zachować wolność i demokrację. 9 czerwca idźmy tłumnie na wybory i oddajmy głos, bo każdy głos ma siłę, aby zmienić Polskę na lepsze. Drodzy mieszkańcy wspólnie wybierzmy uśmiechniętą, radosną i pełną pozytywnych emocji Europę. Wierzę, że kolejny raz dokonamy Wspólnej zmiany – zachęca Rafał Dębski.

Wybory w Polsce

Wybory w Polsce przeprowadzone zostaną już w tą niedzielę, 9 czerwca. Każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat, ma prawo głosować. Przy spełnieniu określonych warunków można również głosować będąc poza granicami kraju.

W sumie wybranych zostanie 720 posłów. Każde unijne państwo może mieć od 6 do 96 posłów. W 2024 roku w Polsce zostanie wybranych 53 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. W Polsce, wybory do Parlamentu są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.

W wyborach do Parlamentu Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych, a w każdym z nich wyborcy mogą głosować na różnych kandydatów, jeśli ci startują z ramienia tych samych krajowych partii politycznych. Województwo łódzkie to okręg numer 6.

Członkowie komisji wyborczej mają obowiązek sprawdzić naszą tożsamość. Dlatego też wybierając się na wybory nie zapomnij zabrać ze sobą dowodu osobistego lub paszportu.
Czytaj też: Kordian Kaźmierczak z Radomska walczy o stypendium i wyjazd do Doliny Krzemowej. Możesz mu pomóc, wystarczy oddać głos

Exit mobile version