ZUS: Wyrównanie czerwcowych emerytur już na kontach pierwszych emerytów

Wyrównanie emerytur przyznanych w tym roku w czerwcu, trafiło już na konta pierwszych emerytów. W województwie łódzkim otrzyma je w sumie ponad 1200 osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelicza emerytury przyznane w czerwcu bieżącego roku z urzędu, a to oznacza, że nie składa się w tej sprawie wniosków do ZUS.


Emeryci i renciści, których dotyczą zmiany w przepisach, dostaną wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało. Wypłata za październik będzie już realizowana w nowej wysokości. Zakład będzie wypłacał świadczenia wraz z wyrównaniem od czerwca w terminach wypłat tj.: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 października.

Podpisana przez prezydenta w połowie sierpnia ustawa rozwiązuje raz na zawsze problem tzw. czerwcowych emerytur. Zmiany oznaczają, że emerytura w czerwcu, będzie obliczana na takich samych zasadach jak w maju, o ile będzie korzystniejsza – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalne rzeczniczka ZUS województwa łódzkiego.

W poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenia niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem w maju czy lipcu. Taka sytuacja wynikała ze schematu waloryzacji składek. Dzięki zmianie ustawy, do czerwcowych emerytur mają zastosowanie waloryzacje kwartalne, które dotąd nie obowiązywały w czerwcu.

W 2020 r. w ramach tarczy antykryzysowej udało się wprowadzić szczególne przepisy, które dla osób, które przechodziły na emeryturę w ubiegłym roku w czerwcu, ustalały wysokość emerytury w ten sam sposób jak w maju.

Ustawa zmienia zasady obliczania czerwcowych emerytur na stałe, a to oznacza, że w kolejnych latach, osoby, które osiągną wiek emerytalny w czerwcu, bez obaw będą mogły składać wniosek o emeryturę w tym samym miesiącu.

Przeliczenia emerytur czerwcowych nie dotyczą osób, które składały wnioski o emeryturę we wcześniejszych latach w tym miesiącu.


Czytaj też: Tylko do 10 października młodzi radomszczanie mogą zgłosić się do Młodzieżowej Akademii Liderów Klimatu

Exit mobile version