100-lecie Moniuszkowców! Uroczyste otwarcie wystawy Towarzystwa Śpiewaczego im. S. Moniuszki w Radomsku [FOTO]

Reklama

W niedzielne popołudnie, 5 lutego w Galerii Muzeum Regionalnego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy z okazji okrągłego jubileuszu, 100-lecia działalności Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku.


Jak na miłośników muzyki i pieśni przystało, Moniuszkowcy rozpoczęli wernisaż wystawy od koncertu. Wykonali ciekawe aranżacje utworów klasycznych i tych bardziej współczesnych. Prezes Towarzystwa Danuta Horoszkiewicz oraz dyrektor muzeum Małgorzata Borek przypomniały także bogatą historię Towarzystwa Śpiewaczego.

Okolicznościowa wystawa dokumentująca historię Moniuszkowców jest pierwszym wydarzeniem w kalendarzu całorocznych obchodów 100-lecia. Wystawa została przygotowana ze zbiorów własnych muzeum oraz zbiorów stowarzyszenia. Złożona jest ze starych fotografii, dyplomów, plakatów, a także innych archiwaliów, które ukazują bogatą historię i działalność Towarzystwa.

Tajemnicą trwania Towarzystwa jest to, że tworzą go ludzie, którzy mają pasję, którzy chcą coś tworzyć wspólnie. Przez te wszystkie lata przez Towarzystwo przewinęło się ponad 650 osób, które tworzyły ten zespół. My jesteśmy tylko spadkobiercami. Mamy ogromny zaszczyt i przyjemność kontynuować to wspaniałe dzieło – mówiła podczas otwarcia wystawy prezes Towarzystwa Danuta Horoszkiewicz.

Decyzją Rady Miejskiej w Radomsku rok 2023 uznany został Rokiem Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku.

Moniuszkowcy to jeden z najdłużej działających amatorskich zespołów muzycznych w województwie łódzkim. Jako oficjalną datę zarejestrowania statutu Towarzystwa przyjmuje się 1 maja 1923 roku. Rozpoczął się dynamiczny rozwój, oprócz chóru męskiego i żeńskiego powstał kwartet smyczkowy i sekcja dęta, a także orkiestra symfoniczna. I tak od 100 lat „Moniuszkowcy” swoimi występami uświetniają ważne wydarzenia kulturalne nie tylko w Radomsku. Umiłowanie śpiewu i ogromna więź między ludźmi tworzącymi ten zespół powoduje, że chór cały czas się rozwija i wykazuje bardzo dużą aktywność w działalności na rzecz kultury w naszym mieście i powiecie.

Od lat członkowie chóru angażują się w życie miasta, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, organizują koncerty, międzynarodowy festiwal chóralny „Wschód-Zachód-Zbliżenia”. Zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia. Chórzyści występują w kraju i za granicą, gdzie promują i godnie reprezentują nasze miasto. Dowodem profesjonalizmu i docenienia działalności chóru jest medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 roku. Towarzystwo przez lata tworzyły całe pokolenia radomszczan. Chór miał 8 dyrygentów, a od 2004 roku jest nim Maciej Salski.



Czytaj też: Uroczyste pożegnanie ze służbą strażaka emeryta z KP PSP w Radomsku

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD