465 mln na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników medycznych w Łódzkiem

Reklama

Dodatkowe ponad 15 mld zł dla placówek ochrony zdrowia w kraju. Do placówek medycznych w Łódzkiem trafi blisko 465 mln zł na to półrocze. Ponad 350 mln zł z tej kwoty otrzymają szpitale o znaczeniu powiatowym, kluczowe dla mieszkańców regionu łódzkiego.


Ponad 15 mld zł wpłynie do placówek ochrony zdrowia w całym kraju w związku ze wzrostem minimalnych wynagrodzeń. Do podmiotów leczniczych w naszym województwie trafi 465 mln zł na okres od lipca do końca roku. Lepiej dofinansowane będą teraz: interna, chirurgia i położnictwo, tu zwiększy się zaproponowana przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wycena świadczeń.

Wzrost budżetów szpitali wynika z wyliczeń Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Agencja przygotowała je na podstawie danych kosztowych, które otrzymała od 85% szpitali w kraju. Szpitale w Łódzkiem także przekazały takie dane.

Poprawa kondycji finansowej zwłaszcza szpitali powiatowych, które są najbliżej lokalnych społeczności, jest wynikiem z jednej strony wzrostu wyceny świadczeń ale także wdrożonych przez dyrektorów szpitali programów naprawczych uzgodnionych z Łódzkim NFZ. Minister zdrowia wybrał wariant, który pozwala na przekazanie placówkom medycznym w regionie najwyższych środków finansowych. Podwyżka uwzględnia bowiem nie tylko wzrost minimalnego wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale także koszt wzrostu płac dla osób zatrudnionych np. na kontraktach. Uwzględnia inflację, nadwykonania i wyższe wyceny w internie, chirurgii i położnictwie, a te oddziały są w większości szpitali powiatowych. Do szpitali w Łódzkiem trafi do końca roku ponad 350 mln zł, to potężna kwota i z rozmów z dyrektorami wiem, że to oczekiwane i godne wsparcie. Skorzystają także pacjenci: część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na zwiększenie liczby punktów, czyli większą liczbę świadczeń medycznych dla chorych. – wyjaśnia A. Olsiński dyr. Łódzkiego NFZ

Dodatkowe pieniądze poprawią płynność finansową szpitala i zwiększą liczbę wykonywanych świadczeń, jestem pozytywnie zaskoczony tym wzrostem –  mówi Piotr Kagankiewicz, dyrektora Szpitala Powiatowego w Radomsku.

Zwiększanie wartości umów oznaczało dla Łódzkiego NFZ konieczność przygotowania blisko 2 tys. aneksów umów. Szpitale w regionie otrzymały aneksy w poniedziałek 17 lipca, w Łódzkiem podpisała je już znakomita większość dyrektorów szpitali.

Szpitale powiatowe, które zrzeszamy pozytywnie przyjęły informacje o aneksach zwiększających wartość umów. Dodatkowe pieniądze, które trafia do szpital powiatowych i miejskich gwarantują im ciągłość pracy i wypełnienie zapisów ustawy z 1 lipca – informuje Paweł Paczkowski członek zarządu Zrzeszenia Szpitali Powiatowych i Miejskich Województwa Łódzkiego.


Czytaj też: Nabór do oddziału przygotowawczego dla uczniów z Ukrainy

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD