60 lat Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku

Reklama

Jubileusz 60-lecia Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa to wyjątkowe wydarzenie, nie tylko dla jego członków i sympatyków, ale dla całej lokalnej społeczności, ponieważ działalność Towarzystwa na stałe wpisała się w życie społeczno-kulturalne Radomska. Z tej okazji członkowie Towarzystwa przygotowali wystawę okolicznościową „60 zdjęć na 60-lecie TFR”, której wernisaż odbył się w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego.


Początek amatorskiego ruchu fotograficznego w Radomsku datuje się na 1959 rok. Wówczas grupa fotografów, która dotychczas działała na własną rękę założyła Sekcję Fotograficzną przy Towarzystwie Wiedzy Powszechnej. Towarzystwo Fotograficzne powstało 7 lutego 1962 roku, kiedy 20 członków założycieli powołało do życia stowarzyszenie, następnie 9 czerwca 1963 Towarzystwo zostało przyjęte w poczet członków Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce.

Lata 60, 70 i 80 były trudne dla Towarzystwa Fotograficznego w Radomsku. Podjęto zaledwie kilka inicjatyw, takich jak organizacja wystaw, kursów dla amatorów, zorganizowano kilka wycieczek. Przełom nastąpił w 1995 roku, kiedy po blisko siedmiu latach przerwy odbyła się wystawa fotografii, na której swoje prace eksponowali Jakub Lechowski, Emil Żyła i Jan Aksman – mówiła podczas jubileuszu obecna prezes Towarzystwa Edyta Smędzik.

Dzięki Państwa zaangażowaniu, osoby pasjonujące się fotografią, mogą rozwijać swoje talenty, a efekty pracy pokazywać szerszej publiczności na lokalnych oraz ogólnopolskich wernisażach. Od 60 lat członkowie Towarzystwa uwieczniają nasze miasto, będąc świadkami zmian, które w nim zachodzą. Państwa zdjęcia prezentowane są w wielu publikacjach dotyczących życia Radomska i jego mieszkańców. Stanowią one swoistą kronikę, którą z pewnością docenią przyszłe pokolenia – mówił prezydent Jarosław Ferenc.

Prezes podziękowała wszystkim członkom i sympatykom Towarzystwa za zaangażowanie w jego życie oraz życzyła im samych udanych zdjęć, które zachwycą odbiorców swoim unikatowym charakterem.

Dziękujemy, że nasz sposób postrzegania świata powoduje dumę z tego, że istniejemy i działamy. Będziemy kontynuować i rozwijać rozpoczęte przedsięwzięcia i projekty fotograficzne, a swoją pasją szerzyć kulturę poprzez niezliczone plenery, wystawy i publikacje oraz wdrażać nowe ambitne inicjatywy propagujące sztukę wizualną i ideę fotografii – dziękowała prezes Edyta Smędzik.

Po przemowach i podziękowaniach odbyła się projekcja krótkiego filmu o historii Towarzystwa Fotograficznego. Za oprawę muzyczną zadbały stypendystki Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku – Salomea (flet) i Marta (gitara) Nebożynskie.

Wystawa pt.”60 zdjęć na 60-lecie TFR” prezentuje przegląd twórczości członków Towarzystwa Fotograficznego. Wystawa ma charakter artystyczny i dokumentalny. Wszystkie prace są monochromatyczne i podejmują różną tematykę. Znajdują się tam m.in. zdjęcia reportażowe, krajobrazy, przyroda, architektura, portret i postać ludzką w fotografii scenicznej czy ulicznej. Fotografie będą prezentowane do połowy listopada br. w Galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku.

Gościem honorowym Gali Jubileuszowej była wnuczka Edmunda Osterloffa – Barbara Osterloff.

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD