Select

73-latka padła ofiarą oszustwa “na prokuratora”. Oszczędności i biżuterię wyrzuciła przez balkon

Jubiler Ako

Kolejna osoba, chcąc uratować swoje oszczędności, padła ofiarą oszusta. Nie jest to również pierwszy przypadek, kiedy przestępcy wykorzystali jedną ze znanych legend. Tym razem podali się za przedstawiciela prokuratury.

Zdarzenie miało miejsce we wtorek (28 czerwca br.) w Radomsku. 73-latka zastosowała się do telefonicznych poleceń mężczyzny, który przedstawił się, jako pracownik Prokuratury Generalnej.

Efektem całej rozmowy było przekazanie znacznej kwoty oszczędności i biżuterii przez pokrzywdzoną oszustowi. Ten obiecał kobiecie, że po przeliczeniu przez prokuraturę będą jej zwrócone. Zgodnie z poleceniem seniorka wyrzuciła pieniądze w reklamówce przez balkon. Dopiero po pewnym czasie kobieta zorientowała się, że padła ofiarą przestępcy. Kobieta nie doczekała się na telefon o przeliczeniu i zwrocie przekazanych przez nią oszczędności – relacjonuje asp. Agnieszka Kropisz z KPP w Radomsku.

Policjanci przypominają, że nikt z przedstawicieli instytucji państwowych nie prosi o przekazanie pieniędzy. W takich sytuacjach natychmiast powinniśmy się rozłączyć i poinformować o fakcie policję.

Przestępcy wciąż bazują na tym samym schemacie wiarygodnej historii, która ma w konsekwencji nakłonić ofiarę do przekazania oszczędności oszustowi. Osoba ma uwierzyć, że rozmowa dotyczy właśnie jej. Sprawcy w zawoalowany sposób uzyskują różne informacje, np imię osoby najbliższej, wysokość posiadanych oszczędności i wiele innych, którymi posługują się w toku dalszej rozmowy telefonicznej.

Pomimo licznych apeli na stronach internetowych, w mediach czy prowadzonych spotkań profilaktycznych w dalszym ciągu oszustom udaje się zarabiać na ludzkiej krzywdzie, w szczególności osób starszych. Nie dajmy się zwieść, a uda nam się ochronić swój dorobek.

Czytaj też: Zostawił psa w nagrzanym aucie i poszedł na zakupy. Interweniowała policja

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD