85. rocznica agresji ZSRR na Polskę oraz Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystości w Radomsku

Reklama

17 września obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka oraz upamiętniamy rocznicę agresji ZSRR na Polskę.


85 lat temu, 17 września 1939 roku ZSRR zaatakował nasz kraj. Ponad 800 tys. żołnierzy Armii Czerwonej wkroczyło na terytorium Polski realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, łamiąc tym samym polsko-sowiecki pakt o nieagresji.

Propaganda sowiecka określała agresję na Polskę, jako wyprawę wyzwoleńczą. Prezydent Ignacy Mościcki określił to jednak jako akt agresji. Celem sowieckiej okupacji było wyniszczenie polskich elit. ZSRR aresztowało ponad 200 tys. Polaków – oficerów, policjantów, ziemian, prawników, lekarzy, nauczycieli, działaczy politycznych oraz dziennikarzy. To m.in. ofiary z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków. W starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ponad 10 tys. oficerów, którzy zostali rozstrzelani. Wśród ofiar znaleźli się również mieszkańcy powiatu radomszczańskiego. Ginęli nie tylko nasi rodacy, ale również Ukraińcy, Czesi, Żydzi i Białorusini.

Miejskie uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Klasztorze oo. Franciszkanów w Radomsku. Następnie w ogrodach franciszkańskich odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4.

Dokładnie 85 lat od tych wydarzeń, w Radomsku odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1939 roku. Po mszy św. w Klasztorze Franciszkanów w Radomsku uczestnicy udali się do ogrodu franciszkańskiego pod Dąb Pamięci Tadeusza Rozpędka, gdzie odbyła się część artystyczna. Spektakl wykonali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomsku.

Następnie obchody kontynuowane były pod Tablicami Epitafijnymi na Starym Cmentarzu, gdzie odbył się apel poległych. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Tablicą Pamięci Zamordowanych na Wschodzie w 1940 roku.

Dokładnie 85 lat po tych wydarzeniach oddajemy hołd ofiarom sowieckiej agresji , ludziom, którzy oddali swoje życie, abyśmy my mogli żyć w wolnej i bezpiecznej Polsce. Wspominamy rodaków, którzy zesłani na Syberię i inne tereny Rosji umierali w niewyobrażalnym cierpieniu, z daleka od rodzin, od domów, na obcej ziemi. Miejmy w pamięci tych, którzy przelali swoją krew, abyśmy my mogli śmiało patrzeć w przyszłość – mówił w czasie swojego wystąpienia prezydent Jarosław Ferenc.

17 września to również Światowy Dzień Sybiraka, z tej okazji złożono kwiaty pod Tablicą Sybiraków przy Kolegiacie św. Lamberta oraz Grobem – Pomnikiem Nieznanego Żołnierza przy ul. Narutowicza.



Czytaj też: Radomszczańskie urzędy ogłosiły zbiórkę dla powodzian

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD