9. Forum Instytucji Kultury Województwa Łódzkiego w Radomsku [FOTO]

Reklama

W Radomsku trwa 9. Forum Instytucji Kultury Województwa Łódzkiego +/- Kultura.


Przedstawiciele instytucji kultury województwa łódzkiego spotkali się w Radomsku podczas 9. Forum Instytucji Kultury Województwa Łódzkiego +/- Kultura. Wzorem ubiegłych lat, Łódzki Dom Kultury – organizator wydarzenia, przygotował bogaty program merytoryczny. Tematem przewodnim tegorocznego Forum jest: Róbmy swoje, czyli o kulturze lokalnej. Udział bierze ponad 100 przedstawicieli instytucji kultury.

W dniach 23-24 kwietnia br. w Miejskim Domu Kultury w Radomsku spotkało się liczne grono osób, aby rozmawiać o szeroko pojętej kulturze.

Tematy, które poruszymy podczas konferencji dotyczą m.in. komunikacji, marketingu, funduszy na kulturę, a także angażowania lokalnej społeczności – mówi Jacek Wiśniewski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury.

Mówiąc “Róbmy swoje” mamy na myśli wiele poziomów. Wskazujemy m.in. na działania z obszaru kultury lokalnej czy dziedzictwa narodowego. Uważamy, że bardzo cenne są działania niszowe i warto je realizować – w takich przypadkach nie stawiajmy na liczbę uczestników, doceniajmy publiczność nieliczną, ale żywo zainteresowaną danym wydarzeniem. Większość instytucji kultury boryka się także z brakami kadrowymi i ograniczonymi budżetami na promocję i realizację wydarzeń. To temat szeroko omawiany w środowisku kultury od kilku lat. Dlatego wspólnie poszukujemy rozwiązań jak z tym problemem się zmierzyć – podsumowuje Zyta Solarska, koordynator Forum z ramienia ŁDK.

Pierwszego dnia Forum (23 kwietnia), uczestnicy mieli możliwość podniesienia swoich kompetencji podczas warsztatów. Szkolenia poprowadzili: Grzegorz Jędrek (Sztuczna inteligencja w kulturze i pracy biurowej), Anna Małczuk-Wakulińska (Pozyskiwanie środków na wydarzenia kulturalne o zasięgu lokalnym) oraz Janek Mońka (Jak łatwo i bezboleśnie przygotować materiały promocyjne). Wszystkie zaproponowane przez organizatorów tematy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem odbiorców wydarzenia.

Po zakończeniu części warsztatowej przyszedł czas na oficjalne otwarcie Forum oraz na wystąpienia zaproszonych gości. Wydarzenie otworzyła prelekcja Moniki Matusiewicz (GCK Zamek Inowłódz) i Izabeli Treutle (Lidzbarski Dom Kultury), które opowiedziały o angażowaniu społeczności lokalnej w działania kulturalne. Następnie Joanna Skowrońska (Muzyka Zakorzeniona), Jacek Wiśniewski oraz Andrzej Białkowski (Łódzki Dom Kultury) wyjaśnili, jak jakościowo korzystać z dziedzictwa kulturowego.

W popołudniowych wystąpieniach Grzegorz Jędrek (wniedoczasie.pl) udowodnił, że nawet przy niskich budżetach mamy możliwości promocji wydarzeń instytucji kultury. Termin “marketing historyczny” wytłumaczyła Wiktoria Czarnecka (Sztyblety PR, WSEiZ w Warszawie). O interesującym konkursie “Lokalne inspiracje” organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury, a dedykowanym mniejszym miejscowościom, opowiedział Maksymilian Olenderek (Narodowe Centrum Kultury). Ostatnia prelekcja Anny Rudnickiej (kulturanaczasie.pl) została poświęcona wyzwaniom i perspektywom w rozwoju kultury lokalnej.

Zwieńczeniem pierwszego dnia Forum był program artystyczny przygotowany przez partnera – Miejski Dom Kultury w Radomsku. Przedstawiony został sztandarowy projekt MDK, czyli Festiwal „3 x Różewicz”, a także zaproszono uczestników na widowisko słowno-muzyczne “Dwa punkty widzenia” z wykorzystaniem utworów laureata XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza.

Dziś, w drugim dniu Forum uczestnicy zwiedzą Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego oraz przespacerują się miejskimi śladami braci Różewiczów.

Organizatorem 9. Forum Instytucji Kultury Województwa Łódzkiego jest Łódzki Dom Kultury.Czytaj też: Niezwykła podróż przez radomszczańskie fabryki. Nowa wystawa w galerii sztuki Przystanek Cooltura

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD