Kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą porucznika Stefana Bernarda Zagórowicza

Reklama

W 81. rocznicę mordu żołnierzy NKWD na polskich oficerach i przedstawicielach inteligencji dyrektor oraz pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą porucznika Stefana Bernarda Zagórowicza.


Stefan Bernard Zagórowicz urodził się 23 maja 1912 roku w Popielarni, (gm. Wielgomłyny). Ojciec Leon był cieślą, matka Ewa z Placzyńskich pracowała w gospodarstwie rolnym. Posiadał siedmioro rodzeństwa. Uczęszczał do czteroklasowej szkoły powszechnej w Woli Kuźniewskiej, a następnie do sześcioklasowego gimnazjum. W 1931 roku został przyjęty do Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Męskiego im. Tadeusza Kościuszki w Częstochowie.

W roku 1933 otrzymał dyplom uprawniający do nauczania w publicznych szkołach powszechnych. Był nauczycielem muzyki i śpiewu w Publicznej Szkole Powszechnej  im. Królowej Jadwigi w Radomsku. Kształcił się równocześnie w Konserwatorium Muzycznym w Łodzi.

Zmobilizowany jako podporucznik rezerwy w 27 pułku piechoty, brał udział w kampanii wrześniowej, tocząc ostatnie walki w Janowie Lubelskim. Po zajęciu terenów wschodnich przez Armię Czerwoną został włączony do grupy jeńców oficerów polskich i wywieziony do Związku Radzieckiego.

Pierwsza wiadomość, która dotarła do rodziny ze Szpietówki, brzmiała : „Żyję, wywożą nas w głąb Rosji”, następna dotarła z obozu w Starobielsku. Zamordowany przez NKWD w Charkowie w 1940 roku. Pośmiertnie mianowany na stopień porucznika i odznaczony Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 roku.

fot. MBP

Czytaj też: Święto Chrztu Polski. Wywieś flagę!


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD