Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 u nastolatków
28 stycznia rozpoczął się proces wystawiana skierowań na dawkę przypominjącą dla osób zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 12 r.ż.
W szczepieniu przypominającym wykonywanym stosowany jest preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) z zachowaniem odstępu co najmniej 5. miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19.
Od dnia 25 stycznia 2022 r. rozpoczął się również proces wystawiana skierowań na dawkę przypominającą dla osób zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 16 r.ż.
Jak się zaszczepić?
Przepustką do szczepienia jest e-skierowanie. Obecnie zaszczepić się mogą już dzieci od 5 roku życia. Tuż przed szczepieniem warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Zapoznaj się ze szczegółami.
E-skierowanie
To dokument, który uprawnia Cię do przyjęcia szczepionki. W większości przypadków jest ono generowane automatycznie dla osób, które mogą zapisywać się na szczepienie. Tylko w niektórych przypadkach pacjenci zgłaszają się do lekarza po ten dokument. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dana osoba nie ma numeru PESEL, lub w przypadku konkretnych pacjentów z wskazanymi chorobami – są oni o tym poinformowani.
E-skierowanie ważne jest 90 dni, ale nie warto zwlekać. Jeśli masz możliwość, już teraz zapisz się na szczepienie!
Rejestracja na szczepienie
Każda osoba, która ma e-skierowanie może zapisać się na szczepienie. Jest kilka sposobów, aby to zrobić:
- zadzwoń na infolinię 989,
- zarejestruj się online przez e-Rejestrację,
- wyślij SMS o treści SzczepimySie na numer 880 333 333,
- zapisz się bezpośrednio w punkcie szczepień (najlepiej telefonicznie),
Dawka przypominająca
Jeśli pacjent ma więcej niż 12 lat i od szczepienia minęło 5. miesięcy, to już teraz można przyjąć przypominającą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Szczepienia to najskuteczniejsza broń w walce z ciężkim przebiegiem choroby oraz śmiercią.
Pozwala uniknąć zachorowania na COVID-19 lub łagodnie przejść przez zakażenie. Ryzyko zgonu z powodu COVID19, wśród osób niezaszczepionych w stosunku do zaszczepionych, jest blisko 60 razy większe.