SZANSA DLA OSÓB PO 50. ROKU ŻYCIA

Reklama

Bezrobocie w województwie łódzkim jest coraz mniejsze. Obecnie wynosi 9 procent. Jednak jest ono znacznie wyższe wśród pewnych grup wiekowych. Największe trudności w znalezieniu pracy mają osoby po 50. roku życia. Mimo dużego bagażu doświadczeń zawodowych, często wypadają gorzej w oczach pracodawców niż ich młodsi konkurenci. Potwierdzają to dane statystyczne. W województwie łódzkim zaledwie co 3 osoba po 50 roku życia pracuje, a co szósta jest bierna zawodowo. W naszym powiecie sytuacja seniorów na rynku pracy przedstawia się jeszcze gorzej ze względu na wysoką stopę bezrobocia i bardzo niski poziom przedsiębiorczości mieszkańców.

Dobrym sposobem dla osób, które nie mają pracy, jest otworzenie własnej działalności gospodarczej. Jednak szczególnie osoby po 50 roku życia mają wiele obaw związanych z wejściem w rolę przedsiębiorcy. Boją się ryzyka związanego z prowadzeniem własnej firmy – myślą, że ich pomysł na biznes może się nie sprawdzić. Aby pomóc seniorom w rozpoczęciu pracy na własną rękę, Instytut Nauk Społeczno-Ekonomicznych na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi realizuje projekt Firma 50+, w którym są jeszcze wolne miejsca dla osób zamieszkujących powiaty o najwyższym bezrobociu. Można dostać ponad 40 tysięcy zł bezzwrotnego wsparcia finansowego na zakup sprzętu potrzebnego do prowadzenia działalności gospodarczej oraz na bieżące opłaty w pierwszym roku jej funkcjonowania.

Rozmawiamy z ekspertem ds. rynku pracy, dr. Rafałem Jarosem, kierownikiem projektu Firma 50+.

Czy jest duże zainteresowanie udziałem w projekcie?

Tak, mamy wielu chętnych, ale w naszym projekcie jest przewidziane, że aż 70% uczestników musi pochodzić z powiatów o najwyższej stopie bezrobocia. Dla nich wciąż mamy wolne miejsca w projekcie.

O co najczęściej dopytują kandydaci?

Często poruszają temat konieczności pozostawania bez zatrudnienia. Status ten musi być potwierdzony przez uczestnika projektu jedynie w dniu przystąpienia do projektu oraz w pierwszym dniu szkoleniowym, który odbędzie się w grudniu 2016. Poza tym nie ma przeciwwskazań do podejmowania zatrudnienia. Osoby zainteresowane projektem często chcą także potwierdzić bezzwrotność pomocy. Jeśli ktoś nie sprawdzi się w roli przedsiębiorcy, to i tak zakupiony ze wsparcia finansowego sprzęt (np. komputer, samochód) pozostaje własnością uczestnika projektu, jeśli tylko firma będzie prowadzona przez co najmniej 12 m-cy i 1 dzień.

Jak zatem dołączyć do projektu?

– Chętnych zapraszamy do złożenia formularza rekrutacyjnego, który jest dostępny na stronie www.dotacje.inse.pl oraz do kontaktu z biurem projektu w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 55 lok. 111; nr tel. 42 633 17 19.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD