77. rocznica powstania Konspiracyjnego Wojska Polskiego

Reklama

W niedzielę, 25 września odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy utworzenia Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Przez wzgląd na postać generała Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” jest to szczególne święto dla miasta i regionu.


77 lat temu z inicjatywy kapitana Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” utworzone zostało Konspiracyjne Wojsko Polskie. Warszyc zyskał zaufanie mieszkańców Radomska i okolic swoją działalnością podczas okupacji niemieckiej. Przed końcem wojny Sojczyński uznał, że nie można kapitulować przed wkraczającymi do Polski wojskami radzieckimi. Dlatego stworzył nową organizację.

KWP było jedną z największych organizacji antykomunistycznego podziemia na terenie centralnej Polski. W szczytowym okresie liczyło ok. 3 tysięcy żołnierzy. Do najsłynniejszych akcji KWP zalicza się szturm na więzienie UB w Radomsku i uwolnienie stamtąd 57 aresztowanych. W 1946 r. Stanisław Sojczyński na skutek zdrady został schwytany przez komunistów. Wraz z podkomendnymi sądzony był w procesie dowództwa KWP. Wydano na niego wyrok śmierci, wraz z pięcioma innymi żołnierzami KWP został stracony 19 lutego 1947 w Łodzi. Dotąd nie odnaleziono jego grobu. W 2009 r. ,,Warszyc” został pośmiertnie mianowany na stopień generała brygady.

Żołnierze KWP pozostali wierni złożonej przysiędze, a że nie chcieli współpracować z władzą komunistyczną, określani byli mianem bandytów i faszystów, mordowani byli w ubeckich katowniach. Antykomunistyczni żołnierze odzyskują szacunek, ale wciąż wielu z nich spoczywa w zbiorowych bezimiennych mogiłach i czeka na godny pochówek, na prawdziwy grób.

Dla uczczenia tej rocznicy w kościele NMP Królowej Polski w Radomsku odprawiona została msza święta w intencji dowódcy KWP i jego żołnierzy. Dalsza część uroczystości miała miejsce przy pomniku Konspiracyjnego Wojska Polskiego w parku Solidarności przy ul. Armii Krajowej, gdzie złożone zostały wieńce i kwiaty. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele sejmu, władze miasta i powiatu oraz delegacje organizacji kombatanckich, Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy KWP, IPN, NSZZ ,,Solidarność”, poczty sztandarowe radomszczańskich szkół, ZHP i 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej,

Nie uważali wkraczających do Polski wojsk sowieckich za wyzwolicieli, chcieli wolnej, niepodległej Polski. Dlatego podjęli walkę o prawdziwą wolność, o Ojczyznę, często płacąc najwyższą cenę. Po latach, z perspektywy ostatnich wydarzeń w Ukrainie i agresywnej, zaborczej postawy Rosji, jeszcze wyraźniej widać, jak ten wybór był ważny i słuszny – mówił prezydent Jarosław Ferenc.


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD