Zachorowałeś na urlopie? ZUS: Pamiętaj o podaniu prawidłowego adresu

Wakacje to czas, który często spędzamy poza miejscem zamieszkania. Może się zdarzyć, że właśnie wtedy dopadnie nas choroba i musimy wziąć zwolnienie lekarskie. Warto wtedy zadbać o to, by lekarz wystawił je na adres, pod którym będziemy faktycznie przebywać. Trzeba pamiętać, że adres zameldowania to nie to samo co adres zamieszkania.
– Ubezpieczony ma obowiązek informowania o miejscu pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Zarówno w sytuacji, gdy od początku przebywa na zwolnieniu lekarskim pod innym adresem, ale także wtedy, gdy w trakcie zwolnienia lekarskiego zmienia miejsce pobytu. W takiej sytuacji chory powinien w ciągu trzech dni poinformować o zmianie pracodawcę i ZUS – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.
Trzy dni na informacje
Pomimo obowiązywania już od ponad trzech lat tych przepisów wciąż zdarza się, że pracownik ZUS podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich nie zastaje chorego pod adresem wskazanym na zwolnieniu lekarskim.
Nieobecność podczas kontroli i brak informacji o zmianie adresu pobytu w czasie zwolnienia, będzie skutkowała koniecznością złożenia wyjaśnień, a jeśli doszło do nieprawidłowości podczas wykorzystywania zwolnienia, skutkiem będzie cofnięcie prawa do zasiłku.
Podaj lekarzowi właściwy adres pobytu
Pamiętajmy o tym, że adres pobytu może być inny niż zamieszkania, zameldowania czy adres, który figuruje w naszej dokumentacji medycznej i upewnijmy się czy lekarz wpisuje w zwolnieniu ten adres, pod którym będziemy przebywać w czasie zwolnienia. Jeśli zmieniamy miejsce pobytu już po wystawieniu e-ZLA, to musimy w ciągu 3 dni zgłosić tę zmianę do pracodawcy i ZUS-u – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS województwa łódzkiego.
Pracodawca też może kontrolować chorego
Uprawnienia do sprawdzenia prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby mają także płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (tzn. pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób i są uprawnieni do wypłaty zasiłków chorobowych). – Są sytuacje, kiedy do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby upoważnieni są także pracodawcy, którzy nie wypłacają zasiłków. Dotyczy to przeprowadzenia kontroli w okresie, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby wypłacane ze środków pracodawcy – dodaj rzeczniczka.
Czytaj też: Jak finansować lokalne działania? Starostwo zaprasza na spotkanie