POWIEŚĆ RADOMSZCZANKI WALCZY O TYTUŁ „KSIĄŻKA ROKU”
Pochodząca z Radomska Aneta Jadowska nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2017. O nagrodę rywalizuje m.in. z Anne Bishop.
Książka pt. „Akuszer Bogów”, autorstwa pochodzącej z Radomska Anety Jadowskiej, ma szansę na tytuł Książki Roku 2017 w kategorii literatura fantastyczna. O wyborze zadecydują internauci w głosowaniu w serwisie lubimyczytać.pl.
Specjalizująca się w powieściach fantasy Aneta Jadowska – o nagrodę w Plebiscycie Książka Roku 2017 powalczy zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi autorami, których książki wydane zostały w minionym roku w Polsce. Wśród nominowanych w jej kategorii są m.in. Jakub Ćwiek za powieść „Grimm City. Bestie”, Anne Bishop za „Zapisane w kartach”, Neil Gaiman za „Mitologię nordycką”, czy Maja Lidia Kossakowska za „Bramy Światłości: Tom 1”.
Plebiscyt Książka Roku 2017 odbywa się już po raz trzeci. Łącznie w 12 kategoriach nominowanych zostało 240 pozycji książkowych. W trwającym od 1 lutego głosowaniu może wziąć udział każdy miłośnik książek – wystarczy posiadać konto w serwisie. Plebiscyt potrwa przez cały miesiąc w portalu lubimyczytać.pl W ubiegłym roku na najlepsze książki oddano aż 110 tysięcy głosów. organizatorzy są przekonani, że tegoroczne wyniki będą jeszcze bardziej imponujące. Głosować można pod adresem lubimyczytac.pl/plebiscyt.
– W plebiscycie Książka Roku jurorem jest każdy czytelnik w Polsce. To największe głosowanie i najbardziej demokratyczna nagroda literacka w kraju. O jej przyznaniu decydują głosy kilkudziesięciu tysięcy czytelników. Pod tym względem nasz plebiscyt jest absolutnie wyjątkowy – mówi Izabela Sadowska, prezes portalu lubimyczytać.pl.
Już sama nominacja w plebiscycie jest dużym wyróżnieniem, bo otrzymały ją książki najczęściej czytane i opiniowane przez członków społeczności lubimyczytać.pl. O głosy czytelników walczy łącznie 78 autorów z Polski – to nieco mniej niż jedna trzecia wszystkich nominowanych. Polacy zdecydowanie jednak dominują w kategoriach autobiografia, biografia, wspomnienia (18 nominacji) oraz literatura faktu, publicystyka (14 nominacji). Pisarze zagraniczni zdominowali natomiast takie kategorie, jak literatura młodzieżowa, literatura obyczajowa, romans i fantastyka młodzieżowa – w każdej z nich nominację otrzymał tylko jeden Polak. Na liście tegorocznych nominacji nie brakuje nazwisk także ze światowej czołówki i ulubieńców czytelników – są tu m.in. Jaume Cabré, Neil Gaiman, Stephen King, Jo Nesbø, Orhan Pamuk, Zadie Smith, Andy Weir i Carlos Ruiz Zafón.
– Co roku wyniki naszego plebiscytu pokazują, jakie książki są najpopularniejsze wśród polskich czytelników – mówi Sadowska. – To odróżnia naszą nagrodę od innych nagród literackich. Właśnie dlatego jest ona ważna dla całego środowiska literackiego, a wydawcom i autorom sprawia szczególną radość. Zachęcam wszystkich do oddania głosu – warto polecać innym wartościową literaturę – dodaje.
Które książki zwyciężą? Przekonamy się w pierwszym tygodniu marca, kiedy zostaną ogłoszone wyniki plebiscytu.