WYBORY 2018: PRZEWODNIK WYBORCZY

Reklama

Już w najbliższą niedzielę 21 października 2018 r. odbędą się w Polsce wybory samorządowe. Lokale wyborcze będą czynne w godz.7.00 – 21.00. Od piątku od godz. 24.00 będzie obowiązywać cisza wyborcza,podczas której zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek agitacji wyborczej.Podpowiadamy, jak oddać ważny głos.

Kogo będziemy wybierać?

Podczas niedzielnych wyborów będziemy głosować na prezydentów, wójtów i burmistrzów oraz radnych wojewódzkich, gminnych, miejskich i powiatowych. Wybierzemy ich na pięcioletnią, a nie jak dotychczas – czteroletnią kadencję.

Kto może głosować?

Uprawnionym do głosowania jest każdy obywatel Polski, a także Unii Europejskiej (również w przypadku gdy nie przyznano mu polskiego obywatelstwa, ale zamieszkuje na obszarze, wobec którego odbywają się wybory). Głosujący musi mieć stałe miejsce zamieszkania i  mieć ukończone 18 lat.

fot. pixabay<br /><br />

Jak głosować?

Mieszkańcy miast, które mają prawa powiatu otrzymają trzy karty: karty do głosowania na kandydatów do rady miasta, do sejmiku wojewódzkiego oraz na prezydenta miasta. Każda karta będzie miała inny kolor: biały dla rady gminy, żółty dla rady powiatu, niebieski dla sejmiku wojewódzkiego oraz różowy dla głosowania na prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Aby oddać ważny głos wyborca stawia na karcie do głosowania znak „X” przy nazwisku wybranego (jednego!) kandydata do poszczególnych szczebli samorządu. „X” oznacza co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

Są też dopuszczalne sytuacje, które we wcześniejszych wyborach unieważniały oddany głos. Zalegalizowano m.in. wpisy, skreślenia, zamazania dokonywane przez wyborców na kartach do głosowania w obrębie kratek. Co więcej, dopisanie na niej nazwisk lub innych znaków (w kratce lub poza nią) nie unieważni oddanego głosu.

Kto ma szansę na mandat?

Często mówi się, że największe szanse na zdobycie mandatów radnych mają osoby startujące z pierwszego miejsca listy. Jednak z analiz prowadzonych przez socjologów wynika, że nie jest to do końca prawda. Duże szanse mają również osoby startujące z miejsca ostatniego. – Statystycznie rzecz biorąc, im wyższe miejsce na liście, tym większa liczba uzyskiwanych głosów, jednak wyjątki są częste. Kandydat zaangażowany we własną kampanię może uzyskać dobry wynik i zdobyć mandat startując nawet z dalszego miejsca, pokonując wyżej ustawionych kolegów. Co ciekawe, przez wyborców zauważani są również kandydaci zajmujący ostatnie miejsce – zauważa w swojej pracy zaliczeniowej Agnieszka Sosnowska z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. 

Druga tura

W miejscowościach, w których nie uda się wybrać nowego włodarza w pierwszej turze wyborów (z pewnością będzie do nich należeć Radomsko) odbędzie się druga tura głosowania. Jej termin został wyznaczony na 4 listopada 2018 r.


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD