ZESZYTY RADOMSZCZAŃSKIE – PREZENTEM OD PTH DLA NIEPODLEGŁEJ
Wielkimi krokami zbliża się promocja XV tomu Zeszytów Radomszczańskich. Konkretnie nastąpi to 7 listopada o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Promocję Zeszytów poprzedzi wykład dr Tomasza Nowaka nt. odzyskania niepodległości w Radomsku.
– XV tom Zeszytów Radomszczańskich to nasz prezent dla niepodległej. Tą publikacją chcemy uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – zauważa Tomasz Nowak.
Na kartach XV tomu Zeszytów Radomszczańskich znajdą się prace dotyczące dziejów Radomska w latach I wojny światowej, raportów wojskowych stacjonujących w Radomsku w czasie I wojny światowej czy pieniędzy zastępczych z tego okresu. Nie zabraknie też publikacji o legionistach z powiatu radomszczańskiego i próbach lustracji osób, które sprawowały funkcje publiczne w czasie zaboru rosyjskiego.
Organizatorem promocji jest Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku.
Publikacja ukazała się dzięki wsparciu otrzymanemu w ramach konkursów dla organizacji pozarządowych na 2018 rok, organizowanych przez Miasto Radomsko oraz Starostwo Powiatowe w Radomsku. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Historycznego przekazał wsparcie finansowe ze środków pozyskanych z odpisów z 1%. Współorganizatorem promocji jest Miejski Dom Kultury w Radomsku.
Promocja Zeszytów Radomszczańskich odbędzie się też 9 listopada (piątek) o godz. 17.00 w MDK w Przedborzu.
ZESZYTY RADOMSZCZAŃSKIE TOM XV – SPIS TREŚCI:
TOMASZ ANDRZEJ NOWAK Z dziejów Radomska w latach I wojny światowej
ZDZISŁAW WŁODARCZYK Część wojskowa raportów miesięcznych C. i k. Komendy Obwodowej w Radomsku (Noworadomsk) z czerwca i października 1917 r.
GRZEGORZ MIECZYŃSKI Emisje pieniądza zastępczego w Radomsku w latach I wojny światowej
GRZEGORZ MIECZYŃSKI Żołnierze Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego z powiatu noworadomskiego
ANDRZEJ GROCHOWALSKI Radomszczański Listopad 1918 roku w relacjach i wspomnieniach
GRZEGORZ MIECZYŃSKI Próby lustracji osób współpracujących z władzami carskimi czynione w okresie międzywojennym w Radomsku
ROBERT SIKORSKI Radomsko i okolice w latach 1918-1920 w „Gońcu Częstochowskim”
PAWEŁ GRABALSKI Protokoły Rady Miejskiej Przedborza z lat 1917-1920 (cz. I)
