RADOMSZCZANIE UPAMIĘTNILI ZMARŁEGO PREZYDENTA GDAŃSKA. „STOP MOWIE NIENAWIŚCI”

Radomszczanie, wzorem wielu milionów Polaków stanowczo mówią „NIE” nienawiści prowadzącej do tragedii. Solidaryzują się z rodziną zamordowanego podczas niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Dziś zorganizowali manifestację ph. „Stop mowie nienawiści”.
W spontanicznie zorganizowanej akcji wzięło udział ponad 50 osób. Wydarzeniu towarzyszyła zaduma oraz niedowierzanie w to, co wydarzyło się 13 stycznia 2019 roku w Gdańsku. – Od 27 lat był taki dzień, wyjątkowy dzień w roku, gdy wszyscy bez względu na poglądy polityczne, potrafiliśmy się zjednoczyć w ważnej i pięknej sprawie. W tym dniu na ulice naszego kraju ze skarbonkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wychodzili wolontariusze. To na ich widok Polacy szeroko otwierali swoje serca i hojnie nieśli pomoc potrzebującym. Wczoraj podczas Finału WOŚP i „światełka do nieba”, na scenie został zaatakowany i zamordowany prezydent Adamowicz. Dzisiaj zebraliśmy się w Radomsku po to, aby oddać cześć jego pamięci, by okazać solidarność z jego bliskimi i gdańszczanami. Dziś nasze myśli i serca są w Gdańsku, ale zebraliśmy się też, żeby stanowczo zaprotestować przeciwko agresji i mowie nienawiści w przestrzeni publicznej. Chcemy zaapelować o odpowiedzialność za gesty i za słowa, zaapelować o rozsądek – mówiła Magdalena Spólnicka, inicjatorka akcji.
Uczestnicy wydarzenia oddając hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska zapalili symboliczne „światełka”. Pamięć zamordowanego Pawła Adamowicza uczcili minutą ciszy. – Smutno mi… Smutno mi, że dożyłam takich czasów. Smutno mi, że takich okropnych czasów dożyły dzieci, które wychowuję. Smutno mi, że Polak – Polakowi tylko dlatego, że różnią się politycznie potrafi wsadzić nóż w serce. Łzy same napływają mi do oczu. To nie są łzy udawane, wymuszone. To są łzy smutku, a jednocześnie łzy, które pytają, do jakiej tragedii musi jeszcze dojść, aby Polacy w końcu przejrzeli na oczy – usłyszeliśmy od jednej z uczestniczek akcji ph. „Stop mowie nienawiści”.