STANISŁAW SANKOWSKI MA SWÓJ GABINET W MUZEUM
Założyciel Muzeum Regionalnego w Radomsku, Stanisław Sankowski ma w placówce swój gabinet. Co prawda, nie doczekał tego momentu, jednak fakt, jest faktem. – To, że w tym pomieszczeniu znajduje się biurko taty, to tak jakby on sam tu z nami siedział – zauważył podczas uroczystego otwarcia „gabinetu” najstarszy z synów profesora, Andrzej.
Data otwarcia „gabinetu” Stanisława Sankowskiego nie jest przypadkowa. Gdyby żył, 8 kwietnia skończyłby 110 lat. – Ojciec lubił się śmiać, lubił żartować – mówił podczas uroczystego otwarcia pomieszczenia, najstarszy z synów profesora, Andrzej. – Możemy być różnych poglądów… Musimy jednak pamiętać o jednym, wszyscy jesteśmy radomszczanami. Na przykład ja, chociaż od wielu lat mieszkam w Warszawie, radomszczaninem nigdy nie przestanę być – dodał.
Rodzina do gabinetu profesora Stanisława Sankowskiego przekazała biurko, przy którym pracował i tworzył swoje dzieła, ukochany fotel, binokle, maszynopis pt. „Przyczynków do dziejów miasta Radomska”, rodzinne fotografie a także odznaczenia. – Wśród pamiątek jest medal Pro Ecclesia et Pontifice przyznany w 1975 r. przez Papieża Pawła VI za organizowanie życia religijnego w obozie jenieckim i świadectwo wiary wśród młodzieży. Pamiętajmy, że prof. Sankowski był człowiekiem zasłużonym – zauważa Małgorzata Borek, pracownik radomszczańskiego muzeum, która czuwała nad powstaniem ekspozycji.
Zasługi Stanisława Sankowskiego dla Radomska chcą też podkreślić obecne władze miasta. O rozpoczęciu procedury przyznania prof. Sankowskiemu, Medalu Miasta Radomska poinformował podczas otwarcia „gabinetu” przewodniczący Rady Miejskiej, Łukasz Więcek.
xxx
Stanisław Sankowski – historyk, pedagog, badacz historii Radomska i regionu radomszczańskiego, a także inicjator oraz twórca, a obecnie — patron radomszczańskiego muzeum (w pierwszych latach istnienia muzeum działało w jego domu).