„NIE” DLA WYCINKI DRZEW W RADOMSKU
„Wrosłem w tę ulicę i chcę tu zostać. Ocal mnie!” Hasło, owszem piękne i bardzo wymowne, jednak nie aktualne. Przy ulicy Reymonta w Radomsku trwa wycinka drzew. – To, co się dzieje przy ul. Reymonta to znak, że władze naszego miasta w najmniejszym stopniu nie szanują głosu mieszkańców – zauważa Dawid Wawryka wraz z przedstawicielami Instytutu Miasto Otwarte. – Dzisiaj zebraliśmy się tu po to, żeby pokazać, iż na każde zło nawet na takie, na które nie mamy żadnego wpływu – trzeba zawsze reagować.
Reakcją było zwołanie konferencji prasowej, podczas której mocno został wyartykułowany sprzeciw przeciwko wycince drzew w Radomsku.
– To co się dzieje na ul. Reymonta to znak, że władza w najmniejszym stopniu nie szanuje głosu mieszkańców. Radni niemalże jednogłośnie przyjęli uchwałę, która zobowiązała prezydenta miasta do korekty strategii miasta i wpisania w nią ochrony środowiska. Ta uchwała do dzisiaj nie została wykonana. Radni podają się za obrońców przyrody, ale dziś w radzie miasta nie ma nawet jednego zwolennika drzew w naszym mieście – podkreśla Dawid Wawryka. – Dzisiaj (21 maja – dop. red.) zebraliśmy się tu po to, żeby pokazać, że na każde zło – nawet na takie, na które nie mamy żadnego wpływu – trzeba zawsze reagować – dodaje.
Dawid Wawryka władze Radomska oskarża też o niegospodarność, która ma się przejawiać tym, że wycinane są zdrowie drzewa, a w ich miejsce zostaną posadzone inne 6-metrowe drzewa. – To jest nic innego jak wyrzucanie pieniędzy w błoto. Budżet miasta bardzo dużo na tym straci. W związku z tym, że dokonuje się tak drastycznej ingerencji w architekturę naszego miasta, nie pozostaje nam nic innego, jak po raz kolejny w symboliczny sposób zaakcentować i dalej wywierać presję na politykach – podnosi.
Instytut Miasto Otwarte planuje zorganizowanie wystawy poświęconej temu, jakie drzewa rosły na ul. Reymonta oraz temu, kto i w jakim stopniu odpowiada za ich wycinkę. – Będziemy walczyć o zdrowe i przyjazne Radomko. Będziemy wyliczać z imienia i nazwiska „obrońców” drzew – mówi.
Członkowie Instytutu Miasto Otwarte zachęcają mieszkańców Radomska do solidarności i wspólnego działania. – -Zapraszamy do zgłaszania projektów do budżetu partycypacyjnego oraz głosowania na obywatelskie projekty. Proponujemy między innymi utworzenie w Radomsku instytucji Rzecznika Ochrony Praw Przyrody i Zwierząt – zauważa Małgorzata Ptak.