SZPITALNA PORADNIA POZ DO LIKWIDACJI
W połowie sierpnia ma się rozpocząć wygaszanie działalności funkcjonującej w Szpitalu Powiatowym w Radomsku poradni POZ. Jak poinformowała telewizja NTL, dyrekcja szpitala planuje z dniem 15 sierpnia 2019 r. zamknąć poradnię. Na razie na 6 miesięcy. Po tym okresie poradnia ma zostać zlikwidowana. Powód? Zbyt mała liczba pacjentów, a za duże koszty prowadzenia placówki.
Pomysł likwidacji poradni POZ, dyrekcja szpitala rozważa od dłuższego czasu. W lutym zwróciła się w tej sprawie do Zarządu Powiatu Radomszczańskiego. Ten nie wyraził jednak zgody na zamknięcie placówki. Teraz argumenty dyrektora szpitala przekonały władze powiatu. Głównym powodem chęci zamknięcia poradni są duże koszty jej utrzymania. Do szpitalnej poradni POZ zapisanych jest zaledwie około 800 pacjentów. – Prowadzenie poradni w przypadku, gdy ma się 800 deklaracji jest bardzo kosztochłonne. Na jednego lekarza dozwolone jest 2,5 tysiąca pacjentów. Oczywiście moglibyśmy taką populację zbudować, ale musiałbym tych pacjentów w jakiś sposób przyciągnąć, zabierając ich innym poradniom POZ – wyjaśniał na antenie telewizji NTL dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku Piotr Kagankiewicz.
O zamiarze wygaszenia działalności szpitalnej poradni POZ dyrektor szpitala poinformował już Wojewodę Łódzkiego oraz łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Opinię w tej sprawie musi teraz wyrazić Społeczna Rada Szpitala, która zbierze się prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.
Poradnia POZ Szpitala Powiatowego w Radomsku ma zostać wygaszona na razie na 6 miesięcy. Później – zgodnie z planami dyrekcji szpitala, placówka zostanie całkowicie zlikwidowana. O planach tych pacjenci są już informowani.
Radomszczanie, którzy leczą się w szpitalnej poradni POZ otrzymają swoją dokumentację medyczną. Następnie będą się musieli zapisać do jednej z działających na terenie miasta niepublicznych przychodni lub do przychodni Pro Familia, która – podobnie jak szpitalna poradnia POZ podlega powiatowi. – Przychodnia ta bez problemu przyjmie wszystkich zainteresowanych pacjentów. Będzie też w stanie obsłużyć ich w pełnym zakresie. Należy podkreślić, że przychodnia ta dysponuje pełnym pakietem badań laboratoryjnych, takich samych jak w szpitalu, więc jakość i zakres świadczonych usług dla pacjentów szpitalnej poradni nie ulegnie zmianie – mówi członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego Fabian Zagórowicz.
Plany likwidacji szpitalnej poradni POZ nie wiążą się ze zwolnieniami personelu placówki.