BÓJKI, CYBERPRZEMOC, ZASTRASZANIE, CZYLI BEZPIECZEŃSTWO W RADOMSZCZAŃSKICH SZKOŁACH
Bezpieczeństwo w szkołach podległych miastu było jednym z tematów posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Publicznego. Radomszczańscy policjanci poddali analizie miniony rok szkolny.
– Bójki, cyberprzemoc, zastraszanie. Są to problemy, z którymi szkoły się stykały. Oczywiście wszystkie placówki starają się przeciwdziałać przemocy. Organizujemy: pogadanki, diagnozy, spotkania ze specjalistami, kampanie profilaktyczne, godziny z wychowawcą poświęcone tematyce przemocy i agresji, rozmowy dyscyplinujące, mediacje, interwencje, spotkania z rodzicami, kuratorami rodzinnymi czy pracownikami MOPS-U – mówiła Małgorzata Krupska, naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury w UM.
W placówkach szkolnych radomszczańscy policjanci odnotowali 11 przypadków przestępstw. Dotyczyło to mieszkańców gminy Radomsko. Osoby małoletnie często pojawiają się w przypadku przestępczości narkotykowej w szkołach. Wszystkie sprawy z udziałem małoletnich trafiają do sądu. Policja w ubiegłym roku odnotowała 21 spraw o demoralizację. W sprawach tych 47 osób nieletnich było zagrożonych demoralizacją. Tego typu sprawy najczęściej dotyczą agresji, przemocy, nierealizowania obowiązku szkolnego, cyberprzestępczości, palenia i sprzedaży e-papierosów.
Kolejną grupą obok osób zagrożonych demoralizacją są czyny karalne. Są to przestępstwa popełnione przez osoby nieletnie z wyłączeniem przestępstw narkotykowych. Radomszczańscy policjanci odnotowali 18 czynów karalnych wśród dzieci i młodzieży do 17 roku życia. – Mieliśmy 12 nieletnich sprawców czynów karalnych. Oprócz wcześniejszych przypadków mieliśmy do czynienia z agresją, przemocą i w jednym przypadku z kradzieżą. To były sytuacje zakwalifikowane jako czyny karalne, które skończyły się wszczęciem postępowania przed Sądem Rodzinnym w Radomsku – referował dziś Wojciech Auguścik z KPP w Radomsku.