Anna Milczanowska: “Seniorzy są dla nas bardzo ważni” [FOTO]

Reklama

Na konferencji prasowej w środę, 4 stycznia poseł Anna Milczanowska (PiS) mówiła o działaniach realizowanych na rzecz seniorów.


Posłanka rozpoczęła od tego, iż za rządów koalicji PO-PSL chciano wprowadzić stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego do 67 lat zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Od tej ustawy właśnie mija 10 lat.

Minęło 10 lat od kiedy zostały wprowadzone emerytury zwiększające wiek emerytalny zwłaszcza dla kobiet do 67 roku życia. Mamy takie przeliczenia, że jeśli wprowadzony byłby pierwszy wariant ustawy w 2011 roku, o którym się mówiło przez Platformę Obywatelską i PSL, to teraz w powiecie radomszczańskim już ponad 6 tys. kobiet musiałoby pracować, tych które skończyły 60 rok życia. Zniesiono poprawkę i stopniowo ten wiek miał być wprowadzany, związku z tym z danych statystycznych ponad 2 tys. kobiet w powiecie radomszczańskim po 60 roku życia musiałoby pracować. W 2010 i 2011 roku kiedy pojawiły się informacje o tym, że koalicja rządząca usiłuje podwyższyć wiek emerytalny, liderzy tych ugrupowań mówili, że absolutnie nie ma takiej potrzeby. Okazało się, że skłamali całe społeczeństwo. Powstała duża inicjatywa obywatelska, związek zawodowy NSZZ Solidarność zebrał ponad 2 mln podpisów, aby nie wprowadzać takiej ustawy. Jednak od 2012 roku wprowadzono ustawę w życie. Wygrywając wybory w 2015 roku PiS już w kampanii mówiło, że pierwszą rzeczą, którą się zajmie to zmniejszenie wieku emerytalnego. Tak jak to było wcześniej, kobiety mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni w wieku 65 i od 2017 roku te przepisy obowiązują – mówiła poseł Anna Milczanowska.

Starzejące się społeczeństwo to rzeczywistość i spore wyzwanie, nie tylko dla Polski. Wiele działań prowadzonych przez obecną partię rządzącą jest skierowanych do najstarszych mieszkańców Polski. Posłanka PiS na konferencji poruszyła temat waloryzacji rent i emerytur oraz wymieniała programy skierowane do seniorów.

Seniorzy są dla nas bardzo ważni, stąd też programy, które płyną z ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, jak program Senior plus, Aktywni plus. Na terenie powiatu radomszczańskiego znajdują się kluby aktywujące seniorów. Waloryzacja emerytur od marca tego roku będzie na poziomie kilkuset złotych. Jeśli chodzi o podatki to emeryci, którzy pobierają emeryturę w wysokości 2,5 tys. zł związku z kwotą wolną od podatku, która od zeszłego roku wynosi 30 tys. zł, emeryci są zwolnieni z płacenia podatku. Program 75 plus, darmowe leki, 13 i 14 emerytura. 14 została wprowadzona kilka lat temu i zostanie z nami na stałe. Płaca minimalna również została zwiększona o 100 proc. Od 1 stycznia wynosi 3 490zł brutto – wymienia posłanka Milczanowska.Czytaj też: Radomsko w liczbach – USC podsumował 2022 r. Jakie imiona najczęściej nadawano dzieciom? Ile zawarto małżeństw, a ile było rozwodów?

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD