Z ŻYCIA MIASTA

BĘDĄ ZBIERAĆ PIENIĄDZE NA RATOWANIE ZABYTKOWYCH NAGROBKÓW

Jak co roku, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Radomsku organizuje zbiórkę pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków. Zbiórka zostanie przeprowadzona 1 listopada 2018 r. na terenie Starego i Nowego Cmentarza w Radomsku.

-W czasie poprzedniej zbiórki, a także w trakcie organizowanych przez nas wycieczek po radomszczańskiej nekropolii bardzo często padały pytania o przepiękny, ale bardzo zniszczony grób rodziny Soczołowskich, postanowiliśmy rozpocząć starania o jego odnowienie. Sarkofag ten jest wpisany do rejestru zabytków objętych opieką konserwatora, dlatego też przed rozpoczęciem prac należy spełnić szereg formalności i zgromadzić wiele dokumentów. Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem zakresu robót oraz ich kosztorysem. Są to niezbędne dokumenty aby wystąpić do Konserwatora Zabytków o dotację celową na remont grobu. Niezbędny jest wówczas wkład własny wnioskodawcy, dlatego też postanowiliśmy jako Towarzystwo,aby pieniądze z ubiegłorocznej Kwesty oraz ze zbiórki w 2018 roku przeznaczyć na ten cel. Oczywiście, jeżeli pozyskana dotacja wystarczy na pokrycie całości prac, w 2019 roku odnowimy jeszcze inny nagrobek. Mamy nadzieję, że radomszczanie i goście przebywający na naszych cmentarzach 1 listopada jak zawsze hojnie wspierać będą ten szczytny cel świadczący o szacunku do historii naszej małej Ojczyzny i ludzi którzy przez prawie dwa wieki tworzyli nasze miasto – mówi Agnieszka Kuligowska, członek TOnZ.

Osoby kwestujące będzie zbierać można spotkać przy bramach Starego i Nowego Cmentarza od godziny 9 do godziny 17. Współorganizatorem kwesty jest Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomsku a fundatorem naklejek Miasto Radomsko.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close