Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla nastolatków

Reklama

Dziś rozpoczyna się wyczekiwany przez wielu program szczepień dla dzieci przeciw HPV. Są one dobrowolne i bezpłatne. Mogą z nich skorzystać osoby urodzone w latach 2010 i 2011. Czyli dzieci w wieku 12 i 13 lat.


W Dzień Dziecka rozpoczął się program szczepień przeciwko groźnemu wirusowi, który może powodować nowotwór szyjki macicy. Preparaty stosowane w programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy.

Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci

  • poprzez Internetowe Konto Pacjenta,

  • za pośrednictwem infolinii 989 (czynna siedem dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),

  • bezpośrednio w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),

Dziecko może zostać zapisane i zaszczepione także w innej przychodni niż ta, do której jest zarejestrowane, poza miejscem zamieszkania. Oczywiście pod warunkiem, że dany punkt będzie te szczepienia wykonywać.

Szczepionki przeciw HPV

W Polsce rodzice będą mogli wybrać, którą szczepionką przeciwko HPV mogą zaszczepić dzieci. Pierwsza z nich to 2-walentna szczepionka Cervarix (GlaxoSmithKline Biologicals s.a.), a druga to 9-walentna szczepionka Gardasil 9 (Merck Sharp & Dohme B.V). Obie zawierają patogeny 16 i 18, które zabezpieczają przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Szczepionki podawane są domięśniowo (np. w ramię).

HPV (human papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Wyróżnia się ponad 150 typów HPV, w tym typy niskiego ryzyka, które wywołują m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych, tzw. kłykciny i brodawczaki, oraz typy o wysokim potencjale onkogennym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz za inne choroby nowotworowe. Zakażenia HPV mogą prowadzić m.in. do raka odbytu, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej, okolic głowy i szyi.

Zgodnie z badaniami, w krajach, gdzie program szczepień na HPV jest powszechny, zachorowalność na raka szyjki macicy spada o aż 80-90 proc. po 10 latach.

W Polsce raka szyjki macicy co roku diagnozuje się u 2,5-3 tys. osób. Co roku z powodu tej choroby umiera 1,5 tys. osób.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD