BIBLIOTEKA INSPIRUJE ARTYSTÓW

Reklama

A konkretnie Marzenę Zacharewicz – artystkę, która brała udział w ponad stu wystawach zbiorowych, krajowych i zagranicznych. Od dziś wernisaż wystawy jej prac pt. „Inspiracje literackie” można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku.

Pani Marzena zajmuje się rysunkiem, malarstwem oraz ilustracją książkową. Szczególnie upodobała sobie rysowanie bajek i baśni. Zilustrowała ponad 20 książek dla dzieci m.in. utwory Marii Kruger, Joanny Kulmowej, ks. Jana Twardowskiego. To kuratorka i autorka koncepcji dwóch wystaw poświęconych ilustracji „Pan Andersen” oraz „Ezop wyobrażony”.

Nic zatem dziwnego, że Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku już po raz trzeci udostępniła swoje wnętrze dla indywidualnej wystawy prac pani Marzeny.

– W latach 90. w bibliotece była prezentowana książka japońska. Uwagę pracowników zwróciła wówczas pani, która przychodziła każdego dnia i godzinami przeglądała te książki, coś przy tym szkicując. Tak poznaliśmy panią Marzenę – zauważyła w słowie poprzedzającym otwarcie wystawy, którego dokonała naczelnik wydziału promocji Urzędu Miasta w Radomsku Aleksandra Nowak, dyrektor biblioteki Anna Kosendek.

Dzisiejszy wernisaż pracy autorstwa Marzeny Zacharewicz zgromadził – zresztą jak zwykle – wielu radomszczan. Pani Marzena – jak zwykle skromna – opowiadała o wystawie.

– Na dzisiejszej wystawie prezentuję prace rysunkowe, malarskie i ilustracje. Ilustracje bezpośrednio związane są z konkretnym tekstem, wszystkie rysowane były do książek dla dzieci i młodzieży. Nie są to oryginały, lecz prace powiększone wykonane z myślą o ekspozycji, wszystkie w technice suchej pasteli. Prace rysunkowe nawiązują do poezji, prozy i Biblii, która jest uniwersalną księgą wszystkich czasów dla wielu twórców. Rysunki czarno-białe wykonane są białą kredką na czarnym papierze, pozostałe w technice mieszanej – mówiła.

Inspiracją dla pani Marzeny był też jubileusz naszego miasta.  – Dwie prace związane z jubileuszem Radomska, przedstawiają najstarszą pieczęć miasta – podkreśliła Marzena Zacharewicz, dla której radomszczańska biblioteka jest miejscem szczególnym. – Należę do pokolenia, które jest uzależnione od książek. To książki i słowa budzą obrazy i, jak powiedział Umberto Eco „kto czyta, żyje podwójnie” – stwierdziła.

Nic zatem dziwnego, iż wernisaż wystawy pt, „Literackie inspiracje” otwarty w ramach 13. edycji Tygodnia Bibliotek pani Marzena  zadedykowała nie tylko wszystkim pracownikom biblioteki, ale także tym, którzy czytają i kochają książki…

Wernisaż wystawy autorskich pace Marzeny Zacharewicz uświetnił recital Dominiki Szwed-Kipigroch.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD