MEBIN

Burzliwa debata nad raportem o stanie miasta

Jubiler Ako

Podczas dzisiejszej sesji rady miejskiej przedstawiono raport o stanie miasta za 2020 rok. W tym roku po raz pierwszy raport został stworzony w formie strony internetowej.

Prezentuję państwu „Raport o stanie miasta za rok 2020” w formie przejrzystej strony internetowej. W dobie postępującej cyfryzacji, zrezygnowaliśmy z wersji drukowanej. Przyświeca nam idea SMART CITY – miasta inteligentnego, przyjaznego mieszkańcom, twórczego i dynamicznego – prezydent Jarosław Ferenc.

Przedstawicielem mieszkańców na sesji był Paweł Aulich. Debata na stanem miasta wywołała burzliwą dyskusję wśród radnych. Pierwszy głos zabrał Łukasz Więcek.

Strona internetowa jest czytelna i dociera do większej ilości osób. Ten raport ocenia miasto, jednak powinien pokazywać dobre i złe strony. Moim zdaniem raport nie ukazuje wszystkich problemów miasta. Największym problem Radomska jest struktura demograficzna. Na to prezydent ani rada miejska nie mają wpływu. Ciesze się, że w raporcie znajduje się informacja o programie in vitro. Radomsko jest miejscem pracy dla mniejszości np. Ukraińskiej, jednak miasto nie daje możliwości rozwoju dla tych osób i możliwości zamieszkania ich rodzin w naszym mieście– mówił dzisiaj radny Łukasz Więcek, który odniósł się do rozwoju miasta – Inwestycje to nasza mocna strona, jednak mamy problem z jakością i realizacją. Ulica Reymonta to przykład, jak nie do końca dobrze można wydać miejskie pieniądze. To nie była rewitalizacja a remont chodnika i jezdni. Przez ostatnie kilka lat w Radomsku nie zrewitalizowano kawałka miasta. Nie na to mieszkańcy czekali. MDK, basen to przykłady problemów z wykonywaniem miejskich inwestycji. Jest pan najdroższym prezydentem miasta, podwyżki idą w takim tempie, że trudno na tym nadążyć. W naszym mieście nie wycięto także tylu dużych drzew, jak w pańskiej kadencji. Nie popadajmy w zachwyt nad naszym miastem, jest dalej w nim do zrobienia – ocenił Łukasz Więcek.

Po raz pierwszy spotkałem się z takim atakiem na prezydenta od osób, które pomagały tworzyć ten stan jaki jest. Mam wątpliwości, że zmiana narracji wynika z polityki, a nie dobra o interesy radomszczan – skomentował radny Andrzej Kucharski.

W mojej ocenie nasza współpraca nie była partnerska, dziś tej koalicji nie ma. Byliśmy przeciwni wprowadzeniu nowych podwyżek, teraz prezydent znalazł nowego partnera. Na początku pandemii prezydent nie miał swojego pomysłu na pomoc, zamknął się w pokoju i przyglądał się jak reagują inne miasta. Tak nie działa gospodarz miasta. Każda władza na szczeblu wykonawczym ma słuchać radomszczan. W tym roku przeprowadzono konsultacje społeczne, jednak nie wsłuchano się w zdanie mieszkańców. Samorząd to ludzie i ich mieszkańcy. Przekonałem się, że współpraca z prezydentem nie jest łatwa. Blokuje Pan uchwały inicjodawcze. Nie wiem jak klub, ale jako Pana bliski współpracownik będę głosował przeciwko wotum zaufania i absolutorium – mówił Rafał Dębski.

Do zarzutów odniósł się prezydent Jarosław Ferenc– Dyskusja jest szeroka. Miasto dużo robi w wielu dziedzinach. Raport o stanie miasta to najważniejsza debata w roku. Nie mogę się zgodzić, ze stwierdzeniem, że nie pomagamy osiedlać się cudzoziemcom. W radomszczańskich szkołach jest 40 dzieci osób, które przyjechały do Radomska do pracy z zagranicy – odpowiedział prezydent Jarosław Ferenc. W tym roku Budżet Obywatelski jest kontynuowany, regulamin będzie poddany pod dyskusję na radzie we wrześniu. Uważam, że ten budżet powinien być zielony. W ostatnich latach miasto pozyskało wiele środków zewnętrznych. To koniec pozyskiwania środków z UE w ramach pomocy na lata 2014-2020. Nie mamy problemów z wydatkowaniem. W ciągu roku wykonujemy kilkadziesiąt inwestycji, to że mamy problem z jednym przedsiębiorcą nie oznacza, że mamy problem ze wszystkimi. Ten przedsiębiorca wprowadził nas w błąd dlatego sprawa jest w prokuraturze. Może w te wakacje uda nam się otworzyć obiekt. Basen jest na prawdę piękny, sadzę że radomszczanie będą zadowoleni – dodał prezydent.

Włodarz miasta odniósł się do krytycznej oceny rewitalizacji centrum miasta. – Ulica Reymonta nie została wybetonowana, tam nie ma więcej kostki, niż przed remontem, drzew jest również więcej niż przed rozpoczęciem prac. Okres pandemii spowodował ograniczenia działalności przedsiębiorców, mam nadzieję że w najbliższym czasie się to zmieni – mówił prezydent, który skomentował nadchodzące podwyżki. –  Mówicie, że jestem najdroższym, proszę porównać stawki innych miast, Radomsko ma niższe stawki niż inne miasta porównywalne do Radomska- zakończył Ferenc.

Mówiąc najdroższy prezydent, oznacza to że rada jest również najdroższa, to rada podejmuje decyzje. W mieście poprawił się stan mieszkaniowy, każda organizacja pozarządowa otrzymuje lokale, dlatego nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że nie dbamy o organizacje pozarządowe. Zróbmy coś aby po pierwszym etapie rewitalizacji zachęcić przedsiębiorców. Tylko 10 proc. terenów miejskich to zasób komunalny, 90 proc. to kamienicznicy na, których nie mamy wpływu – mówił Grzegorz Minecki.

Przez pięć lat było pięknie, nie było krytyki z waszej strony. Proszę nie udawać świętych, i nie udawać, że dbacie o wszystkich. Przyzwyczaiłem się już, że wszystkie sukcesy to Koalicja Obywatelska, porażki to wina pozostałych przewodniczących i prezydenta– komentował Andrzej Otoliński.

O koszt przygotowania raportu zapytał Kamil Bugdal. Widzę, że miasto zmierza w dobrym kierunku. Czasami zdarza się, że lider musi przestawić żagle na inny wiatr. Na początku mojej pracy ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Debski powiedział mi, że w samorządzie nie ma polityki, mam nadzieję, że dalej takie standardy będą obowiązywały w radzie – powiedział radny Kamil Bugdal.

Nie ma idealnej władzy, każdy popełnia błędy. Radomszczanina nie interesują nasze spory, on chce żyć w przyjaznym mieście. Powinniśmy prowadzić dialog z mieszkańcami. Jest wiele błędów, ale kto ich nie popełnia. Od tego jest opozycja aby krytykować. Jest wiele rzeczy, które się udały, ale brakuje Panu fachowców. Warto rozmawiać z każdym radnym. Naszym wspólnym celem jest miasto. Sztuką nie jest coś zrobić, ale też utrzymać to w należytym stanie. Nie będę głosował za, ale też nie będę głosował przeciw – mówił Radosław Rączkowski.

Wykonanie raportu kosztowało 2 tysiące złotych. Miasto podpisało umowę na stworzenie strony internetowej, jednak jest to opłata jednorazowa. W przyszłych latach informacje na stronie będą aktualizowane w oparciu o najnowsze raporty o stanie miasta.

Raport składa się z czterech rozdziałów radomszczanie, Radomsko, organizacja i zarządzanie miastem oraz polityki, programy i strategie. Raport zawiera informacje m.in na temat demografii, stanu środowiska, zasobów materialnych, gospodarki, edukacji, kultury, Budżetu Obywatelskiego, turystyki i pomocy społecznej

Radni podjęli uchwałę  w sprawie udzielenia wotum zaufania prezydentowi Miasta Radomska. Dziękuje za to głosowanie i za udzielenie mi votum zaufania – skomentował.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button
Puls Radomska

FREE
VIEW