CHCĄ ZASIĄŚĆ W POSELSKICH ŁAWACH

Reklama

Żaneta Zakrzewska i Martyna Iwanowicz, na co dzień uczennice klasy europejskiej Publicznego Gimnazjum nr 3 w Radomsku od dawna gromadzą informacje na temat związanego z Radomskiem Marcina Andrzeja Ziółkowskiego.  Ich działania mają związek z rekrutacją do kolejnej Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

W tym roku zadaniem kandydatów do Sejmu Dzieci i Młodzieży jest przeprowadzenie badań związanych z miejscem pamięci ważnym dla społeczności lokalnej. Stąd właśnie wybór Żanety i Martyny padł na Marcina Ziółkowskiego.

Uczennice PG nr 3 natknęły się na postać Ziółkowskiego podczas jednej z lekcji, przygotowując prezentację o powstaniu styczniowym. Zawarły w niej, że Ziółkowski był uczestnikiem powstania, takie informacje bowiem można odnaleźć na różnych portalach, stronach internetowych. Dziewczyny jednak po przeprowadzeniu badań, wywiadów, rozmów z historykami, lekturze książki autorstwa Włodzimierza Stefaniego stwierdziły coś zupełnie innego. Okazuje się bowiem, że nie był on uczestnikiem powstania styczniowego, jak twierdzi powszechna opinia. Pan Włodzimierz dowiedział się o Marcinie Ziółkowskim od swojego przyjaciela, ten zasugerował mu, żeby napisał artykuł o nim. Jednakże postać tak go zaciekawiła, że powstała książka. Podczas pisania jej informacje powziął z wielu źródeł m.in. z archiwum.

Dziewczyny przeprowadziły także ankiety z mieszkańcami oraz ankietę internetową, pytając m.in. o to, czy mają wiedzę, kim był, kiedy żył, gdzie jest pochowany i czym zasłynął Marcin Andrzej Ziółkowski. Na tym jednak działania uczennic PG nr 3 nie skończyły się. Przeprowadziły również wywiad z Tomaszem Nowakiem, dyrektorem Muzeum Regionalnego w Radomsku. Dzięki temu dowiedziały się kolejnych interesujących faktów. Podczas całej swojej działalności badawczej prowadzą blog. Są na nim informacje dotyczące Marcina Ziółkowskiego oraz opis wszystkich działań. Adres strony to http://marcin-ziolkowski.blog.pl/

Martyna z Żanetą, propagują wiedzę o Ziółkowskim, przypominają, że jego postać jest ściśle związana z Radomskiem.- Marcin Ziółkowski miał ogromny udział w budowie pierwszego szpitala w Radomsku, działał charytatywnie, zbudował m.in. funkcjonujący dawniej jako dom zajezdny Hotel Polski na skrzyżowaniu ul. Reymonta i Żeromskiego – zauważają. Dziewczyny mają w planach szereg rozmaitych działań, propagujących wiedzę o Marcinie Ziółkowskim wśród mieszkańców Radomska i jak podkreślają, to może być dopiero początek ich działań badawczych.

Jak piszą o sobie na blogu:
„Chodzimy do Publicznego Gimnazjum nr 3 w Radomsku. Jesteśmy już w trzeciej klasie co wiąże się z tym, że zaraz piszemy egzamin. Mimo tego kandydujemy do Sejmu Dzieci i Młodzieży i mamy nadzieję, że 1 czerwca zasiądziemy w poselskich ławach.”

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD