CHCE ZEBRAĆ HISTORIĘ RADOMSZCZAŃSKIEGO WĘDKARSTWA

Reklama

Wędkarstwo to pasja wielu mieszkańców naszego miasta i powiatu. To hobby, sposób na odskocznię od dnia codziennego oraz kontakt z naturą. Często przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Mając to na uwadze zapalony wędkarz Zbigniew Sobański podjął się trudu zebrania w całość historii radomszczańskiego wędkarstwa.

– Wędkarstwo to nie tylko pasja, to historia bogata w opowieści i eksponaty gromadzone przez ludzi – zauważa pan Zbigniew.

Mając to na uwadze nasz rozmówca zaczął drążyć, jakie były początki radomszczańskiego wędkarstwa. Poszukiwania opłacały się. Pan Zbigniew dotarł do dokumentu, z którego wynika, iż początki radomszczańskiego wędkarstwa sięgają 1930 roku. – Dokument ten informuje, iż we wrześniu 1930 roku zostało zarejestrowane w naszym mieście Koło Rybackie, mające zakres działalności na terenie całego powiatu radomszczańskiego. Założycielami Koła byli: Tadeusz Belina, Ludwik Pleszczyński, Jan Zaremba. Co bardzo istotne, cele i zakres działalności zawarte w statucie tegoż Koła są tożsame z obowiązującymi obecnie – mówi Z. Sobański. – Mówimy o zarybianiu, walce z  kłusownictwem, pogłębianiu wiedzy wędkarskiej, podnoszeniu kultury i stanu rybołówstwa czy dbaniu o zbiorniki wodne – dodaje.

Z informacji pana Zbigniewa wynika również, iż Koło Rybackie, najprawdopodobniej po wojnie, zostało przekształcone w  Radomszczańskie Towarzystwo Wędkarskie, a następnie powstało stowarzyszenie Polski Związek Wędkarski. I na tej informacji wiedza naszego rozmówcy się kończy.

Pan Zbigniew nie należy jednak do ludzi, którzy się poddają. Wręcz przeciwnie. – Pomyślałem sobie, że skoro udało mi się dotrzeć do dokumentu z 1930 roku, to dobrze by było, aby historia radomszczańskiego wędkarstwa została zebrana w całość, aby po ludziach, których pasją było i nadal jest wędkarstwo pozostał jakiś ślad – przyznaje.

Zamysłem pana Zbigniewa jest powstanie w siedzibie Koła Wędkarskiego nr 21 Radomsko Miasto, którego de facto jest prezesem stałej ekspozycji. – Marzy mi się, aby w naszej siedzibie  znajdującej się przy ul. Batorego 3 w Radomsku znalazły się dokumenty i pamiątki wędkarskie, aby ekspozycja ich stała się „żywą” historią radomszczańskiego wędkarstwa. Chciałbym, aby wszystkie Koła funkcjonujące i te, które istniały  w naszym mieście miały na niej swoje miejsce  – zauważa.

W tym celu Pan Zbigniew prosi wszystkich, którzy mają jakiekolwiek pamiątki dotyczące wędkarstwa, czy wspomnienia o kontakt pod numerem telefonu: 600 987 393.

Możliwość bezpośredniej rozmowy z panem Zbigniewem będzie też w niedzielę 28 stycznia o godz. 9.00 w siedzibie Koła nr 21 przy ulicy Batorego 3. – Tego dnia odbędzie się zebranie sprawozdawcze naszego Koła, na które serdecznie zapraszam tak członków, jak i sympatyków wędkarstwa – mówi Zbigniew Sobański.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD