Co ze starym basenem w Radomsku? Prezydent wyjaśnia

Reklama

Niebawem do użytku zostanie oddany nowy basen w Radomsku. Co w takim razie ze starym basenem przy ul. Leszka Czarnego? Miasto planuje dotychczasową pływalnię zamienić w wielofunkcyjną salę sportów walki. Propozycja była konsultowana z Miejską Radą Sportu oraz z klubami sportowymi działającymi w Radomsku.

Ten pomysł wywołał lawinę komentarzy wśród radomszczan. Jedni go popierają, jednak są też tacy, którzy stanowczo sprzeciwiają się likwidacji starego basenu. Do prezydenta wpłynęła petycja o pozostawienie obiektu. Pod petycją podpisało się ponad 200 osób.

Na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Jarosław Ferenc przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie. Jak tłumaczy, miasta nie stać na utrzymanie dwóch basenów w Radomsku. Pływalnia przy L. Czarnego to obiekt z lat 80-tych. Aby dalej funkcjonować wymaga gruntownego remontu, który może kosztować nawet kilkanaście milionów złotych.

Konsultacje w sprawie przeznaczenia starego basenu prowadzimy już od roku. Stary pływalnia nie spełnia odpowiednich wymagań technicznych bez przebudowy. Na tym basenie jest problem z utrzymaniem dobrego stanu sanitarnego, dlatego temperatura wody jest o wiele niższa, niż na innych basenach.  Aby rozwiązać ten problem, należy przebudować całą instalację – tłumaczy Jarosław Ferenc.

Aktualnie wielu rodziców martwi się, o to że po zamknięciu starego basenu ich dzieci nie będą miały odpowiednich warunków do nauki pływania.

Urząd planuje wypłycić na nowym basenie dwa tory (90 cm i 120 cm), tak aby mogły z nich korzystać osoby, o różnych umiejętnościach.  Aktualnie urzędnicy szukają wykonawcy, koszt tego zadania wynosi około 300 tys zł.

Jak zapowiedział prezydent, dzieci i młodzież ucząca się na nowym basenie, w ramach lekcji wychowania fizycznego będzie z niego korzystać bezpłatnie.

Aby ułatwić komunikację z Aqarą, miasto planuje wyznaczyć nowe trasy autobusowe, tak aby zatrzymywały się przy basenie.  – Nowy obiekt basenowy, będzie miał o wiele większą powierzchnię wodną, niż dotychczasowy basen. Jeśli basen przy L. Czarnego pozostanie, na pewno nie będzie obłożony tak jak teraz. Może się okazać, że radomszczanie mając nowy, w pełni wyposażony obiekt z wieloma atrakcjami i starą pływalnię z zimną wodą, wybiorą Aqarę, a stary basen w ogóle nie będzie użytkowany – tłumaczy Ferenc, który przekonuje, że jeśli miasto zdecydowałoby się pozostawić stary basen, konieczny jest jego remont.

Powstanie hali wielofunkcyjnej również wygeneruje koszty, jednak te będą znacznie niższe.  Aby przystosować pływalnię, trzeba będzie przykryć nieckę basenową i położyć podłogę. Stary basen wyposażony jest w szatnie, prysznice, saunę i siłownię co mogłoby być wykorzystywane przez trenujących na hali. Według prezydenta szacunkowy koszt przebudowy wynosie około 1,5 mln zł.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD