Reklama
APLIKACJAKORONAWIRUS

Coraz więcej testów na obecność koronawirusa w powiecie radomszczańskim

Rośnie liczba testów na obecność koronawirusa wykonywanych na terenie naszego powiatu. Od początku epidemii wykonanych zostało 2568 wymazów. W tej liczbie jest 1175 próbek pobranych przez mobilny zespół z naszej powiatowej karetki.

Obecnie powiatowy zespół wymazowy pobiera materiał do badań w kierunku SARS-CoV-2 od chorych będących w domowej izolacji, osoby przebywające na kwarantannie same (własnym transportem) powinny zgłaszać się na test do punktu uruchomionego obok Szpitala Powiatowego.

– Zarząd Powiatu Radomszczańskiego, jako jeden z pierwszych w województwie łódzkim podjął decyzję o powołaniu i finansowaniu dodatkowego mobilnego zespołu wymazowego, który pobiera materiał do badań w kierunku SARS-CoV-2. Radomszczańska ekipa działa równolegle z zespołem wojewódzkim. Dzięki temu badaniami można objąć większą liczbę osób przebywających na kwarantannie na podstawie decyzji sanepidu lub po przekroczeniu granic kraju – mówi Wioletta Bąk-Kempa, rzecznik Starostwa Powiatowego w Radomsku.

Niezależnie od tego w namiocie usytuowanym obok Szpitala Powiatowego w Radomsku 8 maja uruchomiony został punkt pobrań wymazów typu drive thru. Do punktu kierowane są (zapraszane za pomocą SMSa) osoby przebywające na kwarantannie. Do miejsca badania wezwani podjeżdżają własnym autem, dzięki temu minimalizują ryzyko kontaktu z innymi osobami.

Radomszczański punkt typu drive thru jest jednym z dziewięciu takich jednostek w województwie, obsługuje także mieszkańców sąsiednich powiatów.

– Ze względu, iż na terenie naszego powiatu nadal są osoby chore na COVID-19, a przebieg choroby jest na tyle łagodny, że nie są one kierowane do szpitala lecz pozostają w izolacji domowej, zapadła decyzja o dalszym funkcjonowaniu mobilnego zespołu wymazowego. Będzie on jednak obecnie pobierał materiał do badań od osób pozostających w izolacji domowej – tłumaczy starosta Beata Pokora. – Kiedy zajdzie potrzeba, zespół ten będzie wykorzystywany również do pobierania materiału do badań od pensjonariuszy i pracowników Domów Pomocy Społecznej w Radomsku i Radziechowicach oraz Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej ,,Kamil” w Strzałkowie. Tylko w taki sposób osiągniemy cel, jaki przyświecał nam przy powoływaniu naszego zespołu wymazowego, czyli wykonywanie jak najwięcej ilości testów dla mieszkańców naszego powiatu.

Tagi
Pokaż więcej
Reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW